Klokan rudokrký je řazen mezi středně velké druhy. Vyskytuje se ve dvou poddruzích v jihovýchodní Austrálii od jižního Queenslandu až po jihovýchod Jižní Austrálie a na Tasmánii.
Má hustý kožich a od ostatních druhů se pozná podle červenohnědého týlu. Druhový název získal podle narudlého zbarvení na krku a plecích. Klokan rudokrký dorůstá v dospělosti výšky těla kolem 70-90 centimetrů a ocas bývá dlouhý od 60 do 85 centimetrů. Hmotnost dospělých zvířat kolísá od 11 až do 27 kilogramů. Dožívá se v optimálních podmínkách 12, ojediněle až 15 let.
Horské dny tráví klokan rudokrký ukryt ve stepi nebo lese. Aktivní je v noci nebo za soumraku. Živí se převážně výhonky trav, listy a bylinami.
Klokan rudokrký náleží do čeledi klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců (po vačicovitých) s 54 druhy v 11 rodech. Nezahrnuje však klokánkovité, kteří mají samostatnou čeleď, přestože se velmi klokanovitým podobají. Jedná se o středně velké až velké vačnatce (patří sem i největší druhy žijících vačnatců) s prodlouženými zadními končetinami, které u pozemních druhů slouží ke skákavému pohybu. U stromových druhů není prodloužení zadních končetin tak výrazné. Většina druhů je výhradně býložravých. Klokani jsou endemité, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech.
Komentáře ke zvířeti