Klokan rezavý

Petrogale concinna

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 29-35 cm bez ocasu
Hmotnost: 1,7 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1892 zobrazení     0 komentářů

Klokan rezavý patří mezi klokany skalní. Svým vzhledem se také podobá klokanu skalnímu. V dospělosti dorůstá délky těla pouze kolem 29-35 centimetrů a délky ocasu 22-31 centimetrů. Hmotnost dosahuje maximálně 1,7 kilogramu.

Klokan rezavý se ve volné přírodě vyskytuje v Austrálii, v severovýchodě západní Austrálie a v Arnhemské zemi. Nejčastějším přirozeným nepřítelem je orel běloprsý.

Svou noru opouští klokan rezavý převážně v noci, kdy vyhledává potravu – kapradinu nardoo (Marsilea crenata), která roste převážně na okraji tůní. Tato rostlina obsahuje až 26 % křemičitanů, což znamená, že je velmi tvrdá. Tímto značně trpí klokanovi zuby, které dorůstají kvůli velkému obrušování po celý klokanův život. Opotřebené zuby postupně vypadávají, následující zuby se v čelisti pohybují dopředu a nahrazují je, zatímco vzadu se vytvářejí nové. Tento způsob výměny zubů je společný všem druhům klokanů, obvykle však končí pátou stoličkou.

Klokan rezavý náleží do čeledi klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců (po vačicovitých) s 54 druhy v 11 rodech. Nezahrnuje však klokánkovité, kteří mají samostatnou čeleď, přestože se velmi klokanovitým podobají.

Klokan rezavýNázvy ve světě

Anglicky: Nabarlek

Foto: vi.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.