Klokan dama

Macropus eugenii

Výskyt: Jižní a západní Austrálie
Délka těla: 52-68 cm
Hmotnost: 7-9 kg
Březost: 25-28 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 10 let
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2519 zobrazení     1 komentář

Klokan dama se ve volné přírodě vyskytuje v jižní a západní Austrálii a přilehlých ostrovech. Obývá oblasti s hustou vegetací, jaké vídáme v řídkých eukalyptových lesích, v pobřežních stepních formacích a v mallee (oblast suchých keřů). V dospělosti dorůstá délky těla 52-68 centimetrů. Ocas může dosahovat až 45 centimetrů. Samci tohoto druhu mohou vážit až 9 kilogramů, samice maximálně 7 kilogramů.

Klokan dama je březí 25-28 dní. Novorozené mládě váží méně než 1 g. Do vaku se vrací do 8-9 měsíců, samice mládě odstavuje v 10-11 měsících a dospívá mezi prvním a druhým rokem života. Klokani dama žijí ve skupinách se samicemi, mláďaty a několika samci, mezi nimiž dochází k bojůvkám o samice. Stáda mívají až 50 členů a jejich území může mít rozlohu 100 hektarů. Aktivní bývá především navečer a v noci. Jejich predátory jsou draví ptáci a pes dingo. Dožívají se přes deset let.

Klokan dama náleží do čeledi klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců (po vačicovitých) s 54 druhy v 11 rodech. Nezahrnuje však klokánkovité, kteří mají samostatnou čeleď, přestože se velmi klokanovitým podobají. U stromových druhů není prodloužení zadních končetin tak výrazné. Většina druhů je výhradně býložravých. Klokani jsou endemité, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech. K rychlému pohybu používá většina klokanů skákání snožmo.

Klokan damaNázvy ve světě

Anglicky: Tammar Wallaby, Maďarsky: Derby kenguru, Německy: Derbywallaby, Polsky: Walabia dama, Slovensky: Kengura dama

Foto: www.panoramio.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.05.2021, 15:56
Kolik je cena za tohoto klokana ??