Kudlanka nábožná

Mantis religiosa

Výskyt: Jižní Evropa, tropická Asie a Afrika
Délka těla: 40-80 mm
Potrava: Převážě hmyz, ale i ještěrky
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2086 zobrazení     0 komentářů

Pojmenování kudlanky příslovcem "nábožná" mělo původ ve zvláštním způsobu, jak drží tento zajímavý tvor přední nohy nadzdvižené a s články zčásti přiloženými k sobě, jako při modlitbě. Mívají různý vzhled, ale snadno se rozpoznají podle trojúhelníkové hlavy s velkýma očima. Dopředu namířené oči poskytují dokonalé binokulární vidění a dávají možnost přesně odhadovat vzdálenost. Jsou jediným druhem hmyzu, schopným otáčet hlavou tak, že se mohou dívat i za sebe.

Kudlanka nábožná se vyskytuje v palearktické oblasti, hojná je např. v Jižní Evropě. Dříve nebyly v České republice kudlanky příliš rozšířené, vyskytovaly se hojně pouze na Jižní Moravě. Rozšiřování areálu kudlanky nábožné v letech 1990 až 1996 mělo zřetelný expanzivní charakter v souvislosti s nápadným oteplením středoevropského klimatu. Ještě před lety bylo setkání s kudlankami spíše náhodné, nyní se s nimi můžeme setkat na mnoha místech Moravy. Její výskyt zasahuje též do tropické Asie a Afriky. V České republice je kudlanka nábožná druh kriticky ohrožený a chráněný zákonem.

Kudlanky nábožné se dokáží velice dobře maskovat. Strnule dokáží číhat na svou kořist i řadu hodin. Její kořistí je obvykle hmyz, ale kudlanka je schopná ulovit i drobné obratlovce. To asi proto, že kudlanky jsou obecně špatnými letci. I přesto, že mají dva páry křídel.

Samička dokáže popolétnout jen o metry a sameček o desítky metrů. Svou kořist loví předními končetinami, které dokáží hbitě vystřelit. Tyto končetiny jsou opravdu vražednou zbraní fungující jako střenka zavíracího nože. Lapená kořist je bleskově sevřena mezi ozubenou holení (tibia) a chodidlem (tarsus). Z tohoto smrtícího sevření není úniku…

U kudlanek se vyskytuje manželský kanibalismus. To znamená, že samička po páření sežere samečka. Děje se tak hlavně v době nedostatku potravy, v pokusech k tomuto jevu došlo zřídkakdy. Centrum řídící rozmnožování je podřízené mozku, takže když samička začne žrát samečka od hlavy, kopulace neustává, naopak, probíhá ještě vytrvaleji. Vajíčka jsou ukryta v ootéce, tuhém obalu, který přezimuje.

Kudlanka nábožnáNázvy ve světě

Anglicky: Religious Mantis, Francouzsky: La Mante religieuse, Holandsky: Bidsprinkhaan, Italsky: mantide religiosa, Německy: Europäische Gottesanbeterin, Polsky: Modliszka zwyczajna, Rumunsky: Călugăriţa, Rusky: Обыкновенный богомол, Slovensky: Modlivka zelená

Foto: irinmodo.blogspot.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.