Finský špic

Suomenpystkorva

Oficiální zkratka v ČR: FS
Výška v kohoutku: 39-50 cm
Hmotnost: 12-16 kg
Délka života: 12 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 49
Využití: společník
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4517 zobrazení     0 komentářů

Finský špic je původem tradiční lovecký pes v severním a východním Finsku, který je využíván při lovu drobných šelem, vodních ptáků a losů. Později se specializoval i na lov tetřevů a tetřívků.

Dnes se Finský špic využívá jako lovecký pes na lov ptáků, kteří hledají úkryt v korunách stromů. Dokud se lovec nepřiblíží na dostřel, soustřeďuje na sebe finský špic pozornost ptáků charakteristickým hlasitým a pronikavým štěkáním. Stejně si toto plemeno počíná při lovu veverek a kun.

Charakterově je Finský špic živý, silný, smělý a rozhodný pes. V souladu se strategií lovu, kterou používá, je velmi samostatný a nezávislý, ale dobře spolu pracuje s člověkem. Rodině chovatele je Finský špic velmi oddaný; a ostražitý a rád štěká.

Finský špic vyžaduje od svého pána důslednou výchovu, nikdy se však zcela nepodřídí svému pánovi. Je čilý a duchem stále na lovu. Sice neodbíhá, ale když mu nenabídneme smysluplnou práci, jde si svou cestou. Je velmi inteligentní a učenlivý, opakované úkoly ho nudí. Není to pohodlný pes, ani se nehodí do bytového prostředí. Finský špic je vhodným psem pouze pro aktivní lidi, kteří jsou schopni akceptovat i jeho svévolnou povahu. Péče o jeho srst je poměrně snadná.

Finský špicNázvy ve světě

Anglicky: Finnish Spitz, Finsky: Suomenpystykorva

Foto: http://www.kuceimace.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.