Výskyt a význam
Kohoutek černý se vyskytuje na všech druzích obilnin a různých druzích trav.
Popis
Dospělí brouci mají zbarvení kovově modrozelené se žlutočerveným štítem, tykadla jsou modrozelená. Velikost 5-6 mm. Larva je špinavě žlutá, tělo má pokryté tmavým slizem obsahujícím výkaly. Kohoutek černý dosahuje velikosti 4-5 mm.
Příznaky poškození
Vykusování podélných úzkých otvorů a pruhů v listech (typické „okénkování“), napadené rostliny špatně metají a dříve dozrávají.
Způsob života
Přezimují brouci na zimovištích. Vajíčka kladou na listy v dubnu a květnu, v červnu se larvy kuklí v půdě. V červnu se také stěhují dospělí brouci do porostů. Škodí dospělí brouci i larvy. Každý rok se vyvine 1 generace.
Podobným způsobem škodí a podobný způsob života má i kohoutek modrý (Oulema galleciana). Kuklí se v kokonech na listech.
Ochrana
Přirození nepřátelé - Blanokřídlí parazitoidi, slunéčka, střevlíci, drabčící, zlatoočka, dravé ploštice, entomopatogenní houby.
Indikace ošetření
Sledování výskytu kohoutků černých se provádí po čtyři dny (tyto dny nemusí být všechny těsně za sebou). V těchto dnech musí být maximální teplota vyšší než 17 °C. Tyto dny následují po splnění sumy efektivních teplot 110 °C (přibližně od konce dubna do poloviny května). Suma efektivních teplot se vypočítává z průměrných denních teplot nad 6 °C. Jakmile je dosaženo SET 6-400 °C (např. u ozimé pšenice ve fázi 32-37 DC).
Pozorování se opakuje za 7 dnů, pokud je vylíhnuto méně než 50 % larev. Dále se sleduje počet brouků na 1 m2 (popřípadě na 100 smyků) a počet vajíček a larev v průměru na 1 stéblo včetně listů. Celkový počet brouků je zjišťován vizuální formou minimálně na 10 různých místech porostu na ploše 1 m2. K pozorování jsou přednostně vybírány porosty v blízkosti křovin a lesních okrajů.
Komentáře ke zvířeti