Kohoutek černý

Oulema melanopus

Velikost: 4-5 mm
Hostitelská rostlina: Obilniny, trávy
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3430 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Kohoutek černý se vyskytuje na všech druzích obilnin a různých druzích trav.

Popis

Dospělí brouci mají zbarvení kovově modrozelené se žlutočerveným štítem, tykadla jsou modrozelená. Velikost 5-6 mm. Larva je špinavě žlutá, tělo má pokryté tmavým slizem obsahujícím výkaly. Kohoutek černý dosahuje velikosti 4-5 mm.

Příznaky poškození

Vykusování podélných úzkých otvorů a pruhů v listech (typické „okénkování“), napadené rostliny špatně metají a dříve dozrávají.

Způsob života

Přezimují brouci na zimovištích. Vajíčka kladou na listy v dubnu a květnu, v červnu se larvy kuklí v půdě. V červnu se také stěhují dospělí brouci do porostů. Škodí dospělí brouci i larvy. Každý rok se vyvine 1 generace.

Podobným způsobem škodí a podobný způsob života má i kohoutek modrý (Oulema galleciana). Kuklí se v kokonech na listech.

Ochrana

Přirození nepřátelé - Blanokřídlí parazitoidi, slunéčka, střevlí­ci, drabčící, zlatoočka, dravé ploštice, entomopatogenní houby.

Indikace ošetření

Sledování výskytu kohoutků černých se provádí po čtyři dny (tyto dny nemusí být všechny těsně za sebou). V těchto dnech musí být maximální teplota vyšší než 17 °C. Tyto dny následují po splnění sumy efektivních teplot 110 °C (přibliž­ně od konce dubna do poloviny května). Suma efektivních teplot se vypočítává z průměrných denních teplot nad 6 °C. Jakmile je dosaženo SET 6-400 °C (např. u ozimé pšenice ve fázi 32-37 DC).

Pozorování se opakuje za 7 dnů, pokud je vylíhnuto méně než 50 % larev. Dále se sleduje počet brouků na 1 m2 (popří­padě na 100 smyků) a počet vajíček a larev v průměru na 1 stéblo včetně listů. Celkový počet brouků je zjišťován vizuální formou minimálně na 10 různých místech porostu na ploše 1 m2. K pozo­rování jsou přednostně vybírány porosty v blízkosti křovin a lesních okrajů.

Foto: www.biopix.es

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.