Bejlomorka kapustová

Dasineura brassicae

Délka těla: 1,5-2 mm
Hostitelské rostliny: Brukvovité rostliny
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi.
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2761 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Brukvovité rostliny

Popis

Dospělci, podobní komárům, jsou tmavě zbarveni s šedými až černými chloupky a načervenalým zadečkem. Bejlomorka kapustová dorůstá velikosti 1,5-2 milimetry. Larvy jsou bílé až nažloutlé, velikost 2-3 milimetry.

Příznaky poškození

Bejlomorka kapustová patří v současné době k ekonomicky nejvážnějším škůdcům řepky. Zvláště za suchého a teplého počasí v době odkvétání a tvorby šešulí může způsobit hospodářsky závažné poškození. Ochrana je obtížná. Mechanické poškození šešulí, které se deformují a dříve dozrávají.

Způsob života

Přezimuji kukly v půdě, dospělci se líhnou během května. Samičky kladou vajíčka do malých šešulí. Larvy se za 3-4 týdny kuklí v půdě. Další generace dospělců se líhne za 8-10 dnů. Škodí pouze larvy. Každý rok vyvine bejlomorka kapustová od 2 do 5 generací.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi.

Indikace ošetření

K ošetření porostů se přistupuje podle signalizace od fáze žlutého poupěte do konce plného květu. Důležitý je výskyt škůdce v početnosti alespoň 0,25 sa­mičky na 1 rostlinu. Optimální doba pro monitoring je mezi 9-11 a 16-18 hodinou. Provádí se za klidného, slunečného počasí při teplotě minimálně 15 stupňů Celsia na vrcholových květenstvích.

Foto: www3.syngenta.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.