Výskyt a význam
Brukvovité rostliny
Popis
Dospělci, podobní komárům, jsou tmavě zbarveni s šedými až černými chloupky a načervenalým zadečkem. Bejlomorka kapustová dorůstá velikosti 1,5-2 milimetry. Larvy jsou bílé až nažloutlé, velikost 2-3 milimetry.
Příznaky poškození
Bejlomorka kapustová patří v současné době k ekonomicky nejvážnějším škůdcům řepky. Zvláště za suchého a teplého počasí v době odkvétání a tvorby šešulí může způsobit hospodářsky závažné poškození. Ochrana je obtížná. Mechanické poškození šešulí, které se deformují a dříve dozrávají.
Způsob života
Přezimuji kukly v půdě, dospělci se líhnou během května. Samičky kladou vajíčka do malých šešulí. Larvy se za 3-4 týdny kuklí v půdě. Další generace dospělců se líhne za 8-10 dnů. Škodí pouze larvy. Každý rok vyvine bejlomorka kapustová od 2 do 5 generací.
Ochrana
Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi.
Indikace ošetření
K ošetření porostů se přistupuje podle signalizace od fáze žlutého poupěte do konce plného květu. Důležitý je výskyt škůdce v početnosti alespoň 0,25 samičky na 1 rostlinu. Optimální doba pro monitoring je mezi 9-11 a 16-18 hodinou. Provádí se za klidného, slunečného počasí při teplotě minimálně 15 stupňů Celsia na vrcholových květenstvích.
Komentáře ke zvířeti