Bejlomorka sedlová

Haplodiplosis marginata

Rozpětí křídel: 5 mm
Hostitelské rostliny: Obilniny
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2376 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Bejlomorka sedlová se vyskytuje na obilninách.

Popis

Dospělci jsou červenooranžového zbar­vení, komárovitého tvaru. Velikost dosahuje nejčastěji 5 milimetrů. Larva je červeně zbarvená, velikost 4-5 milimetrů.

Příznaky poškození

Larvy kladou vajíčka na bázi listů a vylíhlé larvy zalézají do pochev listů, ve kterých tvoří sedlové hálky. Nejčastěji se tyto hálky tvoří mezi předposledním a posledním kolénkem. Napadené rostliny metají jen částečně, krní a zaostávají v růstu.

Způsob života

Přezimují larvy v půdě. Samičky kladou vajíčka na listy. Po dokončení vývoje zalézají larvy do půdy, kde se na jaře kuklí. Dospělci se objevují koncem května. Škodí pouze larvy. Každý rok vyvine bejlomorka sedlová pouze jedna generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé

Blanokřídlí parazitoidi.

Indikace ošetření

K chemickému ošetření porostů dochází ve chvíli, kdy během dvou dnů dojde k lokalizaci 20 a více imag (tzn. v průmě­ru 10 imag za 1 den) na lepové destičce, v 1 kelímku nebo v 1 Morickeho misce, k ošetření porostů lze přistoupit také ve chvíli, kdy byla po začátku letu imag zjištěna vajíčka minimálně na 20 procent stébel. Větší škodlivost se projevuje na jarním ječmeni než na ozimé pšenici, kde většinou postačuje ošetření pouze okrajů porostů.

Bejlomorka sedlováNázvy ve světě

Slovensky: Byľomor sedlový

Foto: carozahrady.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.