Blýskáček řepkový

Meligethes aeneus

Velikost: 4 mm
Hostitelská rostlina: Řepka, hořčice, brukvovité
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3763 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Blýskáček řepkový se vyskytuje na řepce, hořčici i ostatních druzích brukvovitých rostlin.

Popis

Dospělec je tmavě zbarven s výrazným kovovým leskem. Velikosti 2-2,5 mm. Larvy jsou po vylíhnutí bezbarvé a poz­ději mléčně bílé se žlutohnědou hlavou. Na každé straně jednotlivých tělních článků je tmavá skvrna. Blýskáček řepkový dorůstá velikosti 4 mm.

Příznaky poškození

Nepravidelně vykousané otvory do poupat, likvidace prašníků. Poškozená poupata opadávají. Šešule se stáčejí, popřípadě se netvoří vůbec.

Způsob života

Přezimují dospělci, živí se nektarem a pylem různých druhů kvetoucích rostlin. Do porostů řepky migrují v době tvorby poupat, které následně poškozují, přibližně při teplotách nad 15 °C. Škodí především brouci, ale i larvy. Po otevření květů se dospělí brouci i vylíhlé larvy živí pylem a dále již neškodí. Každý rok se vyvine 1 generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi.

Indikace ošetření

Kritický počet závisí na růstové fází řepky - na začátku prodlužovacího růstu 1 brouk na vrcholové květenství.

Obvykle se však ošetření porostů prová­dí při výskytu 2 brouků na 1 vrcholové květenství. Naposledy během tvorby větví prvního řádu až začátkem května při výskytu 3 brouků na 1 vrcholové květenství. Na začátku květu pro ošetře­ní porostů platí hodnota v průměru 300 brouků na 100 postranních, do té doby nekvetoucích květenstvích. Počet do­spělých brouků se zjišťuje na vrcholo­vém květenství, celkem na 20 místech sousedních rostlin, hlavně na okrajích porostů do hloubky 50-100 m a uvnitř porostu.

Blýskáček řepkovýNázvy ve světě

Anglicky: Rape Pollen Beetle, Finsky: Rapsikuoriainen, Chorvatsky: Repičin sjajnik, Německy: Rapsglanzkäfer, Slovensky: Blyskáčik repkový

Foto: www.uniprot.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.