Výskyt a význam
Blýskáček řepkový se vyskytuje na řepce, hořčici i ostatních druzích brukvovitých rostlin.
Popis
Dospělec je tmavě zbarven s výrazným kovovým leskem. Velikosti 2-2,5 mm. Larvy jsou po vylíhnutí bezbarvé a později mléčně bílé se žlutohnědou hlavou. Na každé straně jednotlivých tělních článků je tmavá skvrna. Blýskáček řepkový dorůstá velikosti 4 mm.
Příznaky poškození
Nepravidelně vykousané otvory do poupat, likvidace prašníků. Poškozená poupata opadávají. Šešule se stáčejí, popřípadě se netvoří vůbec.
Způsob života
Přezimují dospělci, živí se nektarem a pylem různých druhů kvetoucích rostlin. Do porostů řepky migrují v době tvorby poupat, které následně poškozují, přibližně při teplotách nad 15 °C. Škodí především brouci, ale i larvy. Po otevření květů se dospělí brouci i vylíhlé larvy živí pylem a dále již neškodí. Každý rok se vyvine 1 generace.
Ochrana
Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi.
Indikace ošetření
Kritický počet závisí na růstové fází řepky - na začátku prodlužovacího růstu 1 brouk na vrcholové květenství.
Obvykle se však ošetření porostů provádí při výskytu 2 brouků na 1 vrcholové květenství. Naposledy během tvorby větví prvního řádu až začátkem května při výskytu 3 brouků na 1 vrcholové květenství. Na začátku květu pro ošetření porostů platí hodnota v průměru 300 brouků na 100 postranních, do té doby nekvetoucích květenstvích. Počet dospělých brouků se zjišťuje na vrcholovém květenství, celkem na 20 místech sousedních rostlin, hlavně na okrajích porostů do hloubky 50-100 m a uvnitř porostu.
Komentáře ke zvířeti