Dřepčík černonohý

Phyllotreta nigripes

Velikost: 2-3 mm
Hostitelská rostlina: Brukvovité rostliny
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi, parazitické hlístice
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3220 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Dřepčík černonohý osídluje brukvovité rostliny včetně řepky.

Popis

Dospělec je leskle černý s dlouhými, nitkovitými, černými tykadly. Silné zadní nohy umožňují skákat. Velikost 2-3 mm. Larva je bílá až nažloutlá, o velikosti 3-4 mm.

Příznaky poškození

Brouci žírem poškozují listy, okus okrajů j listů a jejich perforace. Larvy ožírají kořínky, ale jejich škodlivost i je bezvýznamná.

Způsob života

Přezimuje dospělec v různých úkrytech na zemi. Brouci se líhnou v červenci a srpnu. Krátce přijímají potravu. Letní období přečkávají na vlhkých a stinných místech. Poté aktivují v září a říjnu. Samičky kladou vajíčka na půdu do blízkosti napadaných rostlin. Škodí dospělci i larvy. Každý rok se vyvine jedna generace. Podobný způsob života mají a podobným způsobem škodí i další druhy: dřepčík černý (Phyllotreta atra), velikost 2-2,5 mm, hnědý 2. a 3. článek tykadel; dřepčík polní (Phyllotreta undulata), velikost 2-2,5 mm, hnědá tykadla, černé zbarvení se dvěma žlutý­mi pruhy na krovkách.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi, parazitické hlístice.

Indikace ošetření

Porosty se ošetřují krátce po vzejití. V období, kdy je vyvinut 1. pravý list, nebývá ošetření většinou již potřebné. Během úživného žíru škůdců v letním období ošetřujeme chemicky porosty v případě silného napadení. Řepka se ošetřuje na podzim do fáze 4. listu.

Foto: www.kaefer-der-welt.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.