Výskyt a význam
Dřepčík černonohý osídluje brukvovité rostliny včetně řepky.
Popis
Dospělec je leskle černý s dlouhými, nitkovitými, černými tykadly. Silné zadní nohy umožňují skákat. Velikost 2-3 mm. Larva je bílá až nažloutlá, o velikosti 3-4 mm.
Příznaky poškození
Brouci žírem poškozují listy, okus okrajů j listů a jejich perforace. Larvy ožírají kořínky, ale jejich škodlivost i je bezvýznamná.
Způsob života
Přezimuje dospělec v různých úkrytech na zemi. Brouci se líhnou v červenci a srpnu. Krátce přijímají potravu. Letní období přečkávají na vlhkých a stinných místech. Poté aktivují v září a říjnu. Samičky kladou vajíčka na půdu do blízkosti napadaných rostlin. Škodí dospělci i larvy. Každý rok se vyvine jedna generace. Podobný způsob života mají a podobným způsobem škodí i další druhy: dřepčík černý (Phyllotreta atra), velikost 2-2,5 mm, hnědý 2. a 3. článek tykadel; dřepčík polní (Phyllotreta undulata), velikost 2-2,5 mm, hnědá tykadla, černé zbarvení se dvěma žlutými pruhy na krovkách.
Ochrana
Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi, parazitické hlístice.
Indikace ošetření
Porosty se ošetřují krátce po vzejití. V období, kdy je vyvinut 1. pravý list, nebývá ošetření většinou již potřebné. Během úživného žíru škůdců v letním období ošetřujeme chemicky porosty v případě silného napadení. Řepka se ošetřuje na podzim do fáze 4. listu.
Komentáře ke zvířeti