Hrbáč osenní

Zabrus tenebrioides

Velikost: 2-3 mm
Hostitelská rostlina: Obiloviny
Nepřátelé: larvy dravých dvoukřídlých, hmyzožraví, savci, ptáci
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2559 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Hrbáč osenní napadá převážně pšenici a ječmen, příležitostně i žito, oves a trávy.

Popis

Dospělí brouci mají jednolitě černé zbarvení. Hrbáč osení dorůstá délky 12-15 milimetrů. Larvy mají žlutavé zbarvení, někdy až do hněda, na hrudi 3 páry silných končetin. Velikost 30-35 mm.

Příznaky poškození

Listy osenní jsou rozžvýkané a jejich obsah vysátý. Poškozené listy jsou roztřepené se zachovanými cévními svazky.

Způsob života

Přezimují larvy, které se na jaře kuklí. Dospělí brouci se živí květy obilnin a obilkami v mléčné zralosti. Samičky kladou vajíčka do půdy v srpnu. Larvy se líhnou během měsíce září. Způsobují největší škody na okrajích pozemků, převážně v oblastech s těžkými jílovitými půdami. Škodí brouci i larvy. Během roku vyvine hrbáč osenní pouze jednu generaci.

Ochrana

Přirození nepřátelé: larvy dravých dvoukřídlých, hmyzožraví, savci, ptáci.

Indikace ošetření - pro zjištění výskytu larev ve vzorcích půdy se používá tzv. flotační metoda, kdy se odebírají rostliny s viditelnými požerky, společně se zeminou obklopují­cí kořenový systém. Tento odebraný vzorek rostliny se umístí do nádoby s vodou, popřípadě s nasyceným rozto­kem síranu hořečnatého a po zamíchání dochází k vyplavení larev hrbáče na povrch. Každý vzorek by měl být ode­brán z hloubky minimálně 12 cm a o průměru alespoň 5 cm. V podzimním obdo­bí by mělo docházet k ošetření porostů v případě výskytu 5-7 poškozených rostlin ozimé pšenice na 1 m2, nebo 7-10 poškozených rostlin ozimého ječmene na 1 m2. V jarním období je ošetření efektivní při výskytu 7-12 po­škozených rostlin na 1 m2 v porostech ozimů a 5-7 poškozených rostlin na 1 m2 jařiny.

Hrbáč osenníNázvy ve světě

Dánsky: Aksløber, Chorvatsky: Crni žitarac, Maďarsky: Gabonafutrinka, Německy: Getreidelaufkäfer, Slovensky: Hrbáč obilný

Foto: barry.fotopage.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.