Výskyt a význam
Polyfág; luskoviny, řepa, mák, slunečnice, zelenina aj.
Popis
Kovolesklec gama má rozpětí křídel 40-45 mm, s předními křídly fialově šedými s tmavším středním pásem a lemem, uprostřed se stříbřitě lesklou skvrnou ve tvaru písmene gama. Robustní housenky převážně zelenavé na hřbetě s bílými nebo žlutými, někdy dvojitými, podélnými čarami, mezi nimiž jsou kroužkované bradavky. Po bocích výrazná žlutavá čára, pod níž leží bílé, černě vroubené průduchy.
Příznaky poškození
Nejprve žír na mladších částech rostlin, později na starších částech rostlin až holožír. Housenky žírem snižují počet rostlin, výnos a snižují kvalitu produktů. Největší škody způsobují v červenci a v srpnu. Přemnožení bývá obvykle lokální a jednoleté.
Způsob života
Žádné stadium nepodléhá diapauze. Kovolesklec gama tak může přezimovat v kterémkoliv stadiu svého vývoje. Každoročně k nám také zalétají dospělci z jižní Evropy. Letová aktivita v průběhu roku bývá rozvleklá. Dospělci se objevují v květnu, samičky kladou vajíčka jednotlivé nebo ve snůškách na spodní stranu listů. Za 7-14 dní se líhnou housenky.
U nás se, v závislosti na povětrnostních podmínkách, vyvíjejí 2-3 generace. Motýli druhé generace se vyskytují v červenci, motýlí třetí generace v srpnu až v říjnu.
Ochrana
Přirození nepřátelé - kuklice, blanokřídlí parazitoidi, virózy, bakteriózy.
Indikace ošetření
Chemická ochrana se doporučuje v době maxima výskytu housenek L1 a L2. Jako orientační práh škodlivosti se uvádí 10 % napadených rostlin.
Komentáře ke zvířeti