Kovolesklec gama

Autographa gamma

Rozpětí křídel: 40-45 mm
Hostitelské rostliny: Luskoviny, řepa, mák, slunečni­ce, zelenina
Nepřátelé: Kuklice, blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2413 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Polyfág; luskoviny, řepa, mák, slunečni­ce, zelenina aj.

Popis

Kovolesklec gama má rozpětí křídel 40-45 mm, s předními křídly fialově šedými s tmav­ším středním pásem a lemem, uprostřed se stříbřitě lesklou skvrnou ve tvaru písmene gama. Robustní housenky převážně zelenavé na hřbetě s bílými nebo žlutými, někdy dvojitými, podélný­mi čarami, mezi nimiž jsou kroužkované bradavky. Po bocích výrazná žlutavá čára, pod níž leží bílé, černě vroubené průduchy.

Příznaky poškození

Nejprve žír na mladších částech rostlin, později na starších částech rostlin až holožír. Housenky žírem snižují počet rostlin, výnos a snižují kvalitu produktů. Největší škody způsobují v červenci a v srpnu. Přemnožení bývá obvykle lokální a jednoleté.

Způsob života

Žádné stadium nepodléhá diapauze. Kovolesklec gama tak může přezimovat v kte­rémkoliv stadiu svého vývoje. Každoroč­ně k nám také zalétají dospělci z jižní Evropy. Letová aktivita v průběhu roku bývá rozvleklá. Dospělci se objevují v květnu, samičky kladou vajíčka jednot­livé nebo ve snůškách na spodní stranu listů. Za 7-14 dní se líhnou housenky.

U nás se, v závislosti na povětrnostních podmínkách, vyvíjejí 2-3 generace. Motýli druhé generace se vyskytují v červenci, motýlí třetí generace v srpnu až v říjnu.

Ochrana

Přirození nepřátelé - kuklice, blanokřídlí parazitoidi, virózy, bakteriózy.

Indikace ošetření

Chemická ochrana se doporučuje v do­bě maxima výskytu housenek L1 a L2. Jako orientační práh škodlivosti se uvádí 10 % napadených rostlin.

Kovolesklec gamaNázvy ve světě

Anglicky: Silver Y, Dánsky: Gammaugle, Finsky: Gammayökkönen, Holandsky: Gamma-uil, Chorvatsky: Sovica gama, Maďarsky: Gammabagolylepke, Německy: Gammaeule, Norsky: Gammafly

Foto: www.agroatlas.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.