Křísek polní

Psammotettix alienus

Výskyt: Evropa
Velikost: mm
Hostitelské rostliny::
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2770 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Křísek polní škodí na obilninách.

Popis

Dospělci o velikost 1-3 milimetry. Základní zbarvení je šedohnědé, přední křídla hnědavá, zadní pergamenovitá, křídla v klidu střechovitě složená nad zadeč­kem. Na temeni hlavy tmavohnědé skvrny ve tvaru trojúhelníčků. Ústní ústrojí bodavě sací, jsou přenašeči virů. Při vyrušení skáčou. Nedospělé larvy - nymfy - jsou podobné dospělcům, nemají vyvinutá křídla.

Příznaky poškození

Výskyt virové zakrslosti pšenice (Wheat dwarf mastrevirus). Napadené rostliny virovou zakrslosti jsou menšího, zakrslej­šího vzrůstu s červenajícími konci listů.

Způsob života

U kříska polního přezimují pouze vajíčka. V polovině dubna se z vajíček líhnou larvy (L1-L5). Dospělci se objevují od poloviny května do začát­ku června. Larvy i dospělci přenášejí viry. Vyskytují se dvě generace. Larvy druhé gene­race se líhnou od poloviny července, koncem července se objevuji dospělci.

Ochrana

Přirození nepřátelé tohoto hmyzu nejsou dosud známí.

Indikace ošetření

Napadené porosty se doporučuje che­micky ošetřovat v polovině dubna, kdy se larvy líhnou. Hodnota pro ošetření je překročena při zjištění 3 a více larev (nymf) na 100 smyků.

Křísek polníNázvy ve světě

Slovensky: Cikádka burinová

Foto: www.researchgate.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.