Obaleč hrachový

Cydia nigricana

Rozpětí křídel: 13-17 mm
Hostitelské rostliny: Hrách, hrachor, peluška a vikev
Nepřátelé: Lumci, lumčíci, entomofágní parazitické houby
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     987 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Obaleč hrachový osídluje hrách, hrachor, pelušku a vikev.

Popis

Dospělec je šedohnědě zbarvený motýl s lesklými proužky a tmavší kresbou na 1. páru křídel. Velikost je 13-17 mm (rozpětí křídel). Housenka je žlutobílá s hnědou hlavou, velikost 7-10 mm.

Příznaky poškození

Housenky minují v listech. Později se zavrtávají do lusků, kde okusem poško­zují semena. V lusku je trus housenek a řídké předivo. Může snížit výnos až o 30 %.

Způsob života

Přezimuje housenka v kokonu v půdě. Dospělci nalétávají na porosty v období května až června v období květu hrachu. Vajíčka jsou jednotlivě kladena na listy. Housenky po ukončení žíru opouštějí lusk, zahrabávají se do půdy, kde tvoří zápředek. Larva se kuklí na jaře v koko­nu. Škodí pouze housenky. Každý rok se vyvine obaleč hrachový jednu generaci.

Ochrana

Přirození nepřátelé - lumci, lumčíci, entomofágní parazitické houby.

Indikace ošetření

Ošetření porostu se provádí na základě náletu do feromonových lapáků a to 10 dnů od posledního dne letové aktivity v intervalu hodnocení, ve kterém bylo zaznamenáno kritické množství obaleče. Ošetření se neprovádí v plné zralosti ani ve fázi zelených lusků. Pokud nálety obaleče nad hranicí kritického počtu pokračují i v dalších dnech, ošetření porostu se po 10-14 dnech opakuje. Kritický počet je závislý na celkové výmě­ře napadeného porostu, v případě osiva hrachu se pohybuje od 4 (při rozloze 1 ha) do 25 imag (při výměře 14-20 ha) v průměru na 1 den letové aktivity.

Obaleč hrachovýNázvy ve světě

Anglicky: Pea Moth, Finsky: Hernekääriäinen, Chorvatsky: Graškov savijač, Norsky: Erteglansvikler, Švédsky: Ärtvecklare
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: uahost.uantwerpen.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.