Výskyt a význam
Obaleč hrachový osídluje hrách, hrachor, pelušku a vikev.
Popis
Dospělec je šedohnědě zbarvený motýl s lesklými proužky a tmavší kresbou na 1. páru křídel. Velikost je 13-17 mm (rozpětí křídel). Housenka je žlutobílá s hnědou hlavou, velikost 7-10 mm.
Příznaky poškození
Housenky minují v listech. Později se zavrtávají do lusků, kde okusem poškozují semena. V lusku je trus housenek a řídké předivo. Může snížit výnos až o 30 %.
Způsob života
Přezimuje housenka v kokonu v půdě. Dospělci nalétávají na porosty v období května až června v období květu hrachu. Vajíčka jsou jednotlivě kladena na listy. Housenky po ukončení žíru opouštějí lusk, zahrabávají se do půdy, kde tvoří zápředek. Larva se kuklí na jaře v kokonu. Škodí pouze housenky. Každý rok se vyvine obaleč hrachový jednu generaci.
Ochrana
Přirození nepřátelé - lumci, lumčíci, entomofágní parazitické houby.
Indikace ošetření
Ošetření porostu se provádí na základě náletu do feromonových lapáků a to 10 dnů od posledního dne letové aktivity v intervalu hodnocení, ve kterém bylo zaznamenáno kritické množství obaleče. Ošetření se neprovádí v plné zralosti ani ve fázi zelených lusků. Pokud nálety obaleče nad hranicí kritického počtu pokračují i v dalších dnech, ošetření porostu se po 10-14 dnech opakuje. Kritický počet je závislý na celkové výměře napadeného porostu, v případě osiva hrachu se pohybuje od 4 (při rozloze 1 ha) do 25 imag (při výměře 14-20 ha) v průměru na 1 den letové aktivity.
Komentáře ke zvířeti