Pilatka řepková

Athalia rosae

Délka: 6-10 mm
Hostitelská rostlina: Brukvovité rostliny
Nepřátelé: Hlístice, kuklice
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2215 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Pilatka řepková škodí na řepce olejce, brukvovitých rostlinách.

Popis

Dospělec je červenožlutě zbarven, zadeček je žlutý až oranžový. Hlava je černá, křídla jsou kouřově zbarvena. Pilatka řepková dorůstá velikosti 6-10 milimetrů. Housenice jsou šedé až šedozelené, později tmavnou a vytvá­řejí se nažloutlé pruhy na bocích. Veli­kost dosahuje u tohoto brouka až 18 milimetrů.

Příznaky poškození

Způsobuje vykousané okrouhlé otvory v listech, poškozené lodyhy.

Způsob života

Přezimuje dorostlá housenice nebo kukla v půdě. Dospělci první generace létají začátkem května, druhá generace v červen­ci, třetí generace v srpnu a září. Samičky zapouštějí vajíčka kladélkem do listů. Housenice se kuklí v půdě. Žírem škodí pouze housenice. Každý rok se vyvinou 3 generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - hlístice, kuklice.

Indikace ošetření - ošetření porostu se provádí při zjištění výskytu v průměru jedné a více housenic na jednu rostlinu, v období od vzejití do konce října. Převážně škodí housenice první generace v období od května do června. Ve většině případů postačuje ošetření ohnisek. Ošetření porostů proti pilatce řepkové probíhá pouze za teplého a suchého počasí.

Pilatka řepkováNázvy ve světě

Chorvatsky: Repičina osa listarica, Rusky: Рапсовый пилильщик
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.naturespot.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.