Plochuška (makadlovka) kmínová

Depressaria daucella

Rozpětí křídel: 20-25 mm
Hostitelské rostliny: Kmín
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1791 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Plochuška kmínová, někdy nazývána též makadlovka kmínová, škodí především na kmínu.

Popis

Dospělá plochuška kmínová má rozpětí křídel 20-25 mm. Křídla mají hnědá, bíle poprášená s čet­nými podélnými čárkami hnědé barvy a světlejšími příčnými proužky. Housen­ka je polypodní, uprostřed ztloustlá se třemi páry panožek, dosahuje velikosti 15-20 mm. Zbarvení je nápadné - žlutý podélný proužek a světlé břicho. Hrudní nohy jsou černé, panožky žluté.

Příznaky poškození

Housenky se zavrtávají do stonků, řapíků a stopek rostlin kmínu. V dřeni vyžírají chodbičky; hlavní škody působí požíráním květů.

Způsob života

Přezimují dospělci. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu květních sto­pek. Housenky se líhnou v květnu (obdo­bí začátku květu černého bezu), později se kuklí uvnitř stonků. Během července až srpna se líhnou dospělci. Vyskytuje se 1 generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi, entomopatogenní houby.

Indikace ošetření - doporučuje se od 20. dubna (nebo 10 dní od začátku květu švestek) prová­dět týdenní kontroly a zjišťovat počty housenek. Uvádí se 0,5 housenek /100 květenství jako počet pro opodstatněný chemický zásah. Osvědčilo se však ochranu provádět před květem již v do­bě náletu samiček, později hrozí nebez­pečí ohrožení opylovačů.

Z chemických přípravků nutno volit takové, které při dodržení povolené aplikační koncentrace vykazují přijatelné riziko pro včely.

Plochuška (makadlovka) kmínováNázvy ve světě

Chorvatsky: Kuminov moljac, Slovensky: Ploskáč rascový, Švédsky: Sprängörtplattmal
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.gbif.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.