Výskyt a význam
Plochuška kmínová, někdy nazývána též makadlovka kmínová, škodí především na kmínu.
Popis
Dospělá plochuška kmínová má rozpětí křídel 20-25 mm. Křídla mají hnědá, bíle poprášená s četnými podélnými čárkami hnědé barvy a světlejšími příčnými proužky. Housenka je polypodní, uprostřed ztloustlá se třemi páry panožek, dosahuje velikosti 15-20 mm. Zbarvení je nápadné - žlutý podélný proužek a světlé břicho. Hrudní nohy jsou černé, panožky žluté.
Příznaky poškození
Housenky se zavrtávají do stonků, řapíků a stopek rostlin kmínu. V dřeni vyžírají chodbičky; hlavní škody působí požíráním květů.
Způsob života
Přezimují dospělci. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu květních stopek. Housenky se líhnou v květnu (období začátku květu černého bezu), později se kuklí uvnitř stonků. Během července až srpna se líhnou dospělci. Vyskytuje se 1 generace.
Ochrana
Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi, entomopatogenní houby.
Indikace ošetření - doporučuje se od 20. dubna (nebo 10 dní od začátku květu švestek) provádět týdenní kontroly a zjišťovat počty housenek. Uvádí se 0,5 housenek /100 květenství jako počet pro opodstatněný chemický zásah. Osvědčilo se však ochranu provádět před květem již v době náletu samiček, později hrozí nebezpečí ohrožení opylovačů.
Z chemických přípravků nutno volit takové, které při dodržení povolené aplikační koncentrace vykazují přijatelné riziko pro včely.
Komentáře ke zvířeti