Rýhonosec řepný

Bothynoderes punctiventris

Velikost: 10-16 mm
Hostitelská rostlina: Řepa, merlíkovité
Nepřátelé: Některé houby a bakterie
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3733 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Rýhonosec řepný napadá řepu a další merlíkovité rostliny.

Popis

Dospělý brouk je šedohnědý až černý s množstvím šedohnědých až světlých chloupků. Velikost dospělců se pohybuje v rozmezí od 10 do 16 milimetrů. Larva je bílá až nažloutlá se světle hnědou hla­vou, velikosti dosahuje až 30 milimetrů. Rýhonosec řepný náleží do čeledi nosatcovití – latinsky Curculionidae.

Příznaky poškození

Brouci vyžírají oválné otvory do listů, larvy ožírají bulvy.

Způsob života

U rýhonosce řepného přezimuje dospělec v půdě, někdy může přezimovat i larva nebo kukla. Brouci se objevují v měsíci dubnu až květnu. Samičky kladou vajíčka do půdy koncem měsíce května. Larvy se kuklí v půdě. U tohoto hmyzu škodí brouci i larvy. Každý rok se vyvine pouze jedna generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - entomopatogenní houby a některé bakterie.

Indikace ošetření – v oblastech s předpokladem středního výskytu rýhonosce je třeba ošetřit poros­ty, na nichž došlo k větší koncentraci brouků po vzejití řepy.

V oblastech s předpokladem silného výskytu rýhonosce je třeba ošetřit poros­ty ihned po lokalizaci prvních brouků na řepě a následně ošetření porostu podle pokračujících náletů opakovat.

Rýhonosec řepnýNázvy ve světě

Chorvatsky: Repina pipa, Německy: Rübenrüsselkäfer, Slovensky: Ryhovec repový
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.udec.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.