Výskyt a význam
Truběnka travní se vyskytuje na obilninách a různých trávách.
Popis
Dospělec je černohnědý s průhlednými slabě nažloutlými křídly. Křídla skládají překřížená nad tělem. Třetí tykadlový článek je světlý, žlutavý. Truběnka travní dosahuje délky těla 1,5 mm. Samičky nemají kladélko. Vajíčka kladou na povrch rostlin pomocí trubičkovitého konce zadečku. Larvy jsou oranžově žluté s nápadným červeným koncem zadečku.
Příznaky poškození
Části klasů nebo celé klasy bělají, květní části se přestávají vyvíjet.
Způsob života
Přezimují dospělci v trsech trávy a drnech nebo v půdě. Zimní úkryty opouštějí zpravidla v květnu. Pomocí větru jsou schopni překonávat veliké vzdálenosti. Larvy se objevují od června, vyvíjejí se v pochvách listů a v kláscích. Sají na květech nebo dozrávajících obilkách. Během vývoje procházejí pěti larválními instary, z toho tři poslední jsou nepohyblivé (nymfa). Dorostlé larvy opouštějí rostlinu a zbytek vývoje prodělávají v půdě. Mají jednu generaci v roce.
Velmi podobnou bionomii má příbuzná truběnka pšeničná, jejíž hostitelskou rostlinou je pravděpodobné pouze pšenice.
Ochrana
Přirození nepřátelé
Larvy jsou napadány blanokřídlými parazitoidy a později v půdě i entomopatogenními houbami, ale konkrétní druhové složení antagonistů není dosud dostatečně známo.
Indikace ošetření
Chemickou ochranu komplikuje velká pohyblivost truběnek. Přípravky likvidují jen dospělce přilétající na obilniny ke kladení vajíček, proti skryté žijícím larvám i dospělcům jsou neúčinné. Porosty pšenice se ošetřují při výskytu 40-50 larev nebo dospělců na jeden klas při sloupkování, ostatní obilniny při výskytu 10-25 larev nebo dospělců na klas.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
zajimalo by mne zda je nějaká možnost tohoto brouka nějak zlikvidovat...pokaždé když začnou sekat mám jich plný balkon a jakmile otevřu okno tak i plný byt...a jsem z nich zoufalá...děkuji vám za radu