Truběnka travní

Haplothrips aculeatus

Délka těla: 1,5 mm
Hostitelská rostlina: Obiloviny, různé trávy
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidy, houby
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4097 zobrazení     1 komentář

Výskyt a význam

Truběnka travní se vyskytuje na obilninách a různých trávách.

Popis

Dospělec je černohnědý s průhlednými slabě nažloutlými křídly. Křídla skládají překřížená nad tělem. Třetí tykadlový článek je světlý, žlutavý. Truběnka travní dosahuje délky těla 1,5 mm. Samičky nemají kladélko. Vajíč­ka kladou na povrch rostlin pomocí trubičkovitého konce zadečku. Larvy jsou oranžově žluté s nápadným červe­ným koncem zadečku.

Příznaky poškození

Části klasů nebo celé klasy bělají, květní části se přestávají vyvíjet.

Způsob života

Přezimují dospělci v trsech trávy a dr­nech nebo v půdě. Zimní úkryty opouš­tějí zpravidla v květnu. Pomocí větru jsou schopni překonávat veliké vzdálenosti. Larvy se objevují od června, vyvíjejí se v pochvách listů a v kláscích. Sají na květech nebo dozrávajících obilkách. Během vývoje procházejí pěti larválními instary, z toho tři poslední jsou nepohyb­livé (nymfa). Dorostlé larvy opouštějí rostlinu a zbytek vývoje prodělávají v půdě. Mají jednu generaci v roce.

Velmi podobnou bionomii má příbuzná truběnka pšeničná, jejíž hostitelskou rostlinou je pravděpo­dobné pouze pšenice.

Ochrana

Přirození nepřátelé

Larvy jsou napadány blanokřídlými parazitoidy a později v půdě i entomopatogenními houbami, ale konkrétní druho­vé složení antagonistů není dosud dostatečně známo.

Indikace ošetření

Chemickou ochranu komplikuje velká pohyblivost truběnek. Přípravky likvidují jen dospělce přilétající na obilniny ke kladení vajíček, proti skryté žijícím larvám i dospělcům jsou neúčinné. Porosty pšenice se ošetřují při výskytu 40-50 larev nebo dospělců na jeden klas při sloupkování, ostatní obilniny při výskytu 10-25 larev nebo dospělců na klas.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.zooeco.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.06.2017, 13:04
Dobrý den,
zajimalo by mne zda je nějaká možnost tohoto brouka nějak zlikvidovat...pokaždé když začnou sekat mám jich plný balkon a jakmile otevřu okno tak i plný byt...a jsem z nich zoufalá...děkuji vám za radu