Výskyt a význam
Vrtalka ječná škodí na obilninách, především pak na ječmeni.
Popis
Dospělec je černý, s širokým ochlupeným zadečkem, velikost se pohybuje od 2,0 do 2,8 milimetru. Larva je bělavá s prosvítajícím tělním obsahem, velikost 3-4 milimetry. Puparia bývají tmavě hnědá. Vrtalka ječná patří do čeledi zelenuškovití – Chropidae.
Příznaky poškození
Příznaky tohoto škůdce jsou miny v listech, poškozené listy posléze zasychají. Snižuje výnos porostu. Mívá pouze lokální význam a výskyt se v jednotlivých letech výrazně liší.
Způsob života
U vrtalky ječné přezimuje kukla v půdě. Dospělci se zjara (zhruba od poloviny dubna) objevují v porostech obilnin. Samičky kladou vajíčka do listových čepelí. Škodí larvy, v jedné mině se většinou vyskytuje více larev. Dochází k předčasnému dozrávání porostů. Každý rok se vyvine pouze jedna generace tohoto škůdce.
Ochrana
Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidé.
Indikace ošetření - u tohoto druhu není práh škodlivosti v jarním ječmeni stanoven. Pouze se doporučuji vhodné osevní postupy, dodržovat agrotechnické lhůty a při opakovaném přemnožení vrtalek dočasné změnit pěstováni jarního ječmene za výkonnou odrůdu jarní pšenice.
Komentáře ke zvířeti
zbynek
Nepřihlášený uživatel