Zrnokaz hrachový

Bruchus pisorum

Velikost: 4-5 mm
Hostitelská rostlina: Hrách
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi vajíček i larev
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4277 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Zrnokaz hrachový napadá hrách.

Popis

Dospělý brouk je tmavý, konec těla je světlý s dvěma tmavými skvrnami. Velikost je 4-5 milimetrů. Larva je běložlutá s tmavou hlavou, velikost 5-6 milimetrů.

Příznaky poškození

Zrnokaz hrachový způsobuje tzv. „muškovitost semen“ (podle výskytu výkalů uvnitř semen), snižující jakost jedlého hrachu a osiva i výnosu). Při větším rozšíření dokáže znehodnotit až 40 % výnosu zrna s následným poklesem klíčivosti až na 70–80 %. Škodlivost tohoto hmyzu se znásobuje tím, že exkrementy larev obsahují lidskému zdraví škodlivý alkaloid kontaridin, který je příčinou zákazu využití poškozených semen pro potravinářské účely či jako krmiva pro skot. Zrnokaz hrachový způsobuje velké škody zejména v suchých a horkých letních obdobích.

Způsob života

Přezimuje brouk uvnitř semene. V poros­tech se vyskytují v době kvetení hrachu, živí se květy, ale neškodí. Samičky kladou vajíčka na mladé lusky. Larvy se prokusují luskem do semen, kde se vyvíjejí. V jednom semeni je pouze jedna larva. Škodí pouze larvy. Každý rok se vyvine jedna generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi vajíček i larev.

Indikace ošetření - při skladování osiva je důležité používat dobře uzavřené obaly. Při zvýšení teploty na 20 °C brouci opouští semena a při­bližné za 3-4 měsíce po výlezu hynou. Doporučuje se včasný výsev a včasná sklizeň. Monitoring je obtížný. Kritický počet je 2-3 % pokladených lusků.

Zrnokaz hrachovýNázvy ve světě

Anglicky: Pea Weevil, Francouzsky: Bruche du pois, Chorvatsky: Graškov žižak, Maďarsky: Borsózsizsik, Něměcky: Gemeiner Erbsenkäfer, Slovensky: Zrniarka hrachová
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: agspsrv34.agric.wa.gov.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.