Žlabatka stonková

Iraella luteipes

Délka: 1,5-3 mm
Hostitelská rostlina: Mák setý
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2004 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Žlabatka stonková napadá mák setý, v posledních letech narůstá její početnost.

Popis

Dospělec je černý s našedlými blanitými křídly, s širokou hlavou a rovnými tyka­dly. Dosahuje délky 1,5-3 milimetry. Larva je bělavá beznohá, na bílé hlavě jsou hnědá kusadla. Velikost 3-4 milimetry.

Příznaky poškození

Žlabatka stonková se projevuje vykousanými chodbičkami ve dřeni stonků. Silné napadení se může projevit nafialo­vělými protáhlými skvrnami na povrchu stonků. Poškozené rostliny žloutnou a zavadají. Makovice předčasně dozrá­vají.

Způsob života

Přezimuje kukla v odumřelých stoncích. Dospělci létají od počátku června. Samičky kladou vajíčka jednotlivě do vpichů především do spodní části ston­ku, preferují silné rostliny. Larvy vyžírají dřeň stonků, během žíru poškozují svazky cévní. V jednom stonku může být více larev. Přímo ve stonku se kuklí a přezimují. Během roku se vyvine jedna generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi (kovověnka Trichomalus bracteatus a krásenka Pseudotorymus papaveris)

Indikace ošetření - ošetření porostů máku v době před kladením vajíček asi v polovině června. Přesnější metodika není zpracovaná. Početnost omezuje hluboké zpracování půdy a zapravení posklizňových zbytků.

Žlabatka stonkováNázvy ve světě

Chorvatsky: Osa šiškarica hrastovog pupa
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: ponent.atspace.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.