Samojed

Samoyede

Oficiální zkratka v ČR: S
Výška v kohoutku: 53-56 cm
Hmotnost: 23-30 kg
Délka života: 13 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 212
Využití: společník
velikost písma:  A A A
11.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný, Lukáš Říha     5539 zobrazení     0 komentářů

Původem je Samojed pastevecký, lovecký a saňový pes etnické skupiny Samojedů (Němců), žijících na Sibiři. Do Anglie jej přivezl britský zoolog Scott. K tomu přibyli i saňoví psi polárních výzkumníků. Šlechtění probíhalo napřed v Anglii. V dnešní době se samojed využívá jako saňový a doprovodný pes.

Co se týče jeho charakteru, je Samojed přátelský, přístupný a čilý pes, velmi společenský. Není to strážný ani ochranný pes. Je velmi samostatný a nezávislý, chytrý a učenlivý.

Není ochoten podřizovat se potřebám svého pána. Samojed je temperamentní, zábavný a nikdy se nenudící pes, který vyžaduje od jeho majitele důslednou výchovu a jasné vedení. Přes laskavost svého chovatele se nevzdává své osobnosti a jde si svou cestou, například i loví na vlastní pěst. Je to dost komplikovaný rodinný pes, sice vychází s dětmi a je neodolatelný svou dobromyslností, ale není-li vyslyšen, dokáže svému chovateli připravit nejednu těžkou chvilku. Je vhodný jako tažný pes, například pro saňové závody. Není ovšem tak rychlý jako husky. Rozhodně to není pes pro pohodlné lidi ani do bytového prostředí. Jeho srst vyžaduje poměrně intenzivní péči, a to platí zejména u mladých psů. Silně také Samojed líná.

SamojedNázvy ve světě

Anglicky: Samoyed, Rusky: Samojedskaja Sobaka

Foto: http://www.chiens-de-france.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.