Velevrub malířský

Unio pictorum

Výskyt: Evropa
Velikost: Až 14 cm
Potrava: Organické částice z vody
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9642 zobrazení     6 komentářů

Velevrub malířský je největší z našich čtyř druhů velevrubů, největší jsou skoro stejně velcí jako perlorodky, měří až 140 mm. Poznají se však snadno, protože jejich lastury jsou hladké, lesklé, krásně olivově nebo hnědě zbarvené s tmavšími přírůstkovými pásy. Tento druh je rozšířený skoro po celé Evropě a obývá klidné tekoucí řeky i jejich slepá ramena a nezabahněné tůně, rybníky a jezera a dokonce i větší, pomalu tekoucí potoky.

Velevrub malířský je druh velmi proměnlivý, který v Evropě vytváří ně­kolik poddruhů. Ale i u nás najdeme jedince značně rozdílně zbarvené a velikost kolísá od 60 do 140 mm. Schránky tohoto druhu nejsou tak silné a těžké jako lastury perlorodky, ale jsou přece jen dost silné a pevné. Díky této vlastnosti dostal velevrub i jméno, jeho lastury užívali malíři místo misek k rozdělávání barev. Od jiných druhů velevrubů se pozná jednak podle protáhlého vejčitého tvaru a nápadně zúžené­ho zadního konce lastur, a jednak podle tvaru zubů zámku, které jsou poměrně silné a zoubkované. Jako všichni velevrubí jsou odděleného pohlaví, ale same­ček a samička se prakticky nedají rozeznat, leda pro­hlídkou pohlavních žláz mrtvých jedinců.

Živí se fil­trováním drobných organických částic z vody. Larvy zvané glochidium cizopasí na rybách, háčky a byssovým vláknem se přichycuji na žábrách nebo na plou­tvích.

Velevrub malířskýNázvy ve světě

Francouzsky: Mulette des peintres, Holandsky: Schildersmossel, Chorvatsky: Slikarska lisanka, Lotyšsky: Slaidā perlamutrene, Maďarsky: Festőkagyló, Německy: Malermuschel, Polsky: Skójka malarska, Slovensky: Korýtko maliarske, Švédsky: Allmän målarmussla

Foto: mussel-project.uwsp.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.05.2018, 08:00
Velevrub malířský je kriticky ohrožený druh, chráněný zákonem o ochraně přírody a krajiny. Takže je zakázáno jej chytat, prodávat, přemisťovat atd. (§50 zákona 114/1992 Sb.)
05.02.2017, 22:15
ovšem nelovit v přírodě pro kšeft, trocha úcty k přírodě prospěje nám všem. Těchto ostrůvků neporušené přírody už moc není....:-(
05.02.2017, 22:09
Ještě něco - Velevrub nesnáší zabahněné dno, to je rozdíl oproti škebli rybničné. Tudíž je ideální pro zahradní jezírka, kde samozřejmě bahno nechceme, a navíc filtruje vodu, jelikož se živí právě tím, co ve vodě jezírka nechceme, a to je veškerým organickým materiálem, který způsobuje právě to zakalení vody.
05.02.2017, 21:01
To A** : stačí si v létě zaplavat v pískovně Ostrá, kousek od břehu, hlavně kde není moc lidského ruchu, a na dně toho nalovíte hafo. Prostě jakoukoliv pískovnu v oblasti Labe, ideálně najít nějakou, kde je ostrůvek, tam si můžete vybírat, zakázané to dosud není.
16.12.2015, 14:53
joj
23.03.2015, 15:24
Nevíte někdo, kde ho mám koupit? Pište na webik28@seznam.cz. Prosííííííím