Tuponosec dvoubarevný

Rhinosimus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 3,3-4,5 mm
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1465 zobrazení     0 komentářů

Tuponosec dvoubarevný se od svých příbuzných velmi snadno pozná podle výrazného zbarvení — štít, nosec, ústa a tyka­dla kromě paličky jsou žlutočervené, ostatní tělo je ko­vově zelené. Hlava je protažena ve velmi výrazný no­sec a oči jsou nasazeny těsně při okraji štítu. V sou­ladu s českým názvem je nosec na konci rovně uťatý. Měří 3,3 až 4,5 mm, je tedy ze tří našich druhů největší.

Tuponosec dvoubarevný je hojný pod kůrou listnatých stromů. Patři do malé čeledi Salpingidae, která byla dříve spojována s jinou čeledi, Pythidae. Jejími příslušníky jsou větši­nou malí (2,5 až 4,5 mm), živě zbarveni brouci, jejichž základní hnědou či červenou barvu doplňuje často bronzový, namodralý nebo zelený kovový lesk. Četné druhy jsou podobně dvoubarevné jako náš tupono­sec, hlava a štít bývají zbarveny jinak než krovky. Hlava může být zakončena krátce, anebo protažena v dosti dlouhý, plochý a široký výrůstek. Ač při let­mém pohledu může připomínat nosatce, nemá s nimi nic společného. Jde o jev zvaný konvergence, spočí­vající v tom, že se u nepříbuzných skupin vlivem po­dobných životních podmínek objevuje shodný znak. Krovky jsou lesklé, velice jemně jamkované.

Brouky lze najit pod suchou nebo čerstvou kůrou listnáčů v našich lesích, čeleď Salpingidae je nepočetná, ve střední Evropě má jen 14 druhů, z nichž některé zasa­huji vysoko na sever.

Foto: www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.