Chobotnice talířovitá

Výskyt: Japonské moře
Velikost: Kolem 10 cm
Potrava: Mikroorganismy, zbytky živočichů
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3744 zobrazení     1 komentář

Chobotnice talířovitá je po­divná chobotnice patřící do zvláštního řádu osmiramenných, zvaného Cirroteuthoidea. Do něj patří vý­hradně hlubokomořské druhy. Dělí se na dvě čeledi, z nichž jednu tvoří chobotnice s ploutvemi, o nichž se uvažuje, že jsou možná příbuzné kalmarům. Příslušní­ci druhé čeledi žijí na dně hlubokých moří. Jejich tělo je velmi ploché a rozložené do široka a ramena jsou navzájem spojena blanou, takže volné zůstávají jen špičky. Na každém rameni je zespodu jen jedna řada přísavek. Ústa jsou na spodní straně ve středu mezi přísavkami. Na svrchní straně jsou oči, ústí nálevky a maličké ploutvičky. Tyto chobotničky měří v průměru kolem 10 cm. Díky nepatrné hmotnosti a široce roz­prostřené bláně mezi chapadly se mohou pohybovat na povrchu řídkého kalu, který se hromadí na dně nej­hlubších částí moře. Nemají radulu, a proto se soudí, že požírají mikroorganismy a různé zbytky živočichů.

Chobotnice talířovitá byla objevena v hlubinách Ja­ponského moře. Příbuzné druhy žijí v Indickém a v Ti­chém oceánu. Mnohé z těchto hlubinných chobotnic mají svítící orgány rozseté po těle. Zbarvení je většinou mnohem skromnější než u jiných chobotnic. Některé jsou červenohnědé, jiné téměř průhledné, žlutavé či bělavé.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.04.2017, 19:59
chobotnice mají 3 srdce :-) kdiby můj brácha je uvidel (chobotnici nebo krakatici) tak by se posral :-D to vám říkám :-D