Krakatice obrovská

Architeuthis dux

Délka: 10-13 m
Potrava: Mořští živočichové
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14087 zobrazení     6 komentářů

Krakatice obrovská je absolutně největší žijící bezobratlý živočich na naší planetě. Bohužel na světě žije pravděpodobně posledních pár kusů. Vlastní tělo bez ramen může měřit sedm i více metrů a jeho hmotnost se pohybuje v desítkách tun. Ramena mohou měřit deset i více metrů. Tento obr mezi hlavonožci je výborný a obratný plavec.

Krakatice obrovská má veliké, dokonale vyvinuté oči a skvělý zrak. Dosud největší změřený průměr oka byl 40 cm. Tento kolos žije v hlubinách moře a lidé se s ním setkají jen tehdy, když mořské vlny vyvrhnou umírající nebo mrtvé zvíře na břeh. Části těl těchto kolosů se nacházejí také v ža­ludku velkých vorvaních samců, kteří se ponořují do hloubek větších než 1 km a tam tyto obrovské kalmary loví. Největší změřený průměr přísavek mořem vy­vržených krakatic je 15 cm, ale na kůži vorvaňů, kteří krakatice loví, se našly otisky přísavek mnohem vět­ších, měřících v průměru 45 cm, podle některých úda­jů až 60 cm. Zbytky krakatic ulovených vorvani doka­zují, že tyto exempláře byly daleko větší než na břeh vyvržené kusy. Rohovité čelisti krakatice dokážou přeštípnout i ocelové lano. O životě těchto fantastických tvorů nemáme žádné zprávy, můžeme však usuzovat, že jde o nejnebezpečnějšího dravce mořských hlubin.

Pokus o chov

Roku 2000 novozélandský teutholog Steve O’Shea odchytil 17 mladých krakatic s cílem odchovat z nich dospělce, ale mláďata uhynula.

Krakatice obrovskáNázvy ve světě

Anglicky: Atlantic Giant Squid, Francouzsky: Encornet monstre, Německy: Riesenkalmare, Španělsky: Megaluria

Obrázek: life-sea.blogspot.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.08.2018, 22:33
Největší ulovená? To nevím, ale největší změřené pozůstatky krakatice byly vyplaveny na břeh 2.listopadu 1878 v kanadské zátoce Thimble Tickle. Samotné tělo této krakatice měřilo 6,1 metrů, delší (ta tenká kulatá a kyjovitě zakončená) chapadla pak 10,7 metrů, celkem tedy 16,8 metrů.
Mimochodem, stopy přísavek o průměru 45 cm by u druhu Architeuthis Dux odpovídaly krakaticím přesahujícím délku třiceti metrů... Poněkud děsivá představa.
12.04.2018, 17:44
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
12.04.2018, 17:42
nikde tam nepíší kolik má chapadel
08.03.2018, 18:02
uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiizujhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhccccjhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhgggggggggggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
20.02.2018, 17:50
mohu se zeptat kde byla ulovena nejvetsi na svete?
31.01.2017, 08:31
svině velka