Hlavec plochý je rozšířen od jižní Barmy po Thajsko, jižní Čínu a Vietnam a žije také na Hainanu. Na tomto území vytváří tři odlišné poddruhy. Je to želva neobvyklého tvaru, nápadná velkou hlavou a její svrchní krunýř dosahuje délky přes 20 cm. Hlavec plochý má mohutnou hákovitou horní čelist. Hlavec nedovede vtáhnout hlavu pod krunýř, a proto ji chrání jediný souvislý štítek. Žije v prudce tekoucích horských říčkách a potocích, a proto má krunýř značně zploštělý, aby nekladl proudu velký odpor. Silné drápy želvy se zachycuji na kamenitém dnu, hlavec totiž převážně leze po dně, je to špatný plavec.
Jeho potravou jsou hlavně sladkovodní korýši a měkkýši, jejichž krunýře a ulity hravě drtí svými mocnými čelistmi. Při chytání je nutné uchopit hlávce za neobyčejně dlouhý ocas, který nedovede zatáhnout do krunýře, a dávat pozor na silné čelisti, jež dovedou člověka citelné poranit.
Hlavec plochý je zejména při horní hranici lesa místy hojný a domorodí lovci jej loví pro chutné maso. V jižní Číně nebo ve Vietnamu natáhnou do říčky sítě, které na dně zatíží. Do nich pak nahánějí všechno živé včetně želv. Samice hlávce klade do humusu na břehu pouze dvě vajíčka. Mláďata se líhnou po dvou až třech měsících a hned se uchylují do vody.
Hlavec plochý se sice rád vyhřívá v mělké vodě, ale jinak vede spíše noční život. Kupodivu dobře snáší zajetí a v teráriu se může dožit až dvaceti let. Většinou jsou tyto želvy dost plaché a ostražité, ale někteří jedinci si na lidi snadno zvykli.
Komentáře ke zvířeti