Hlavec plochý

Platysternon megacephalum

Výskyt: Asie
Velikost: 14-18 cm
Počet vajec: 1-2 ks
Délka života: Až 10 let
Krmivo: Masožravec
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4198 zobrazení     0 komentářů

Hlavec plochý je rozšířen od jižní Barmy po Thaj­sko, jižní Čínu a Vietnam a žije také na Hainanu. Na tomto území vytváří tři odlišné poddruhy. Je to želva neobvyklého tvaru, nápadná velkou hlavou a její svrchní krunýř dosahuje délky přes 20 cm. Hlavec plochý má mo­hutnou hákovitou horní čelist. Hlavec nedovede vtáhnout hlavu pod krunýř, a proto ji chrání jediný souvislý štítek. Žije v prudce tekoucích horských říč­kách a potocích, a proto má krunýř značně zploštělý, aby nekladl proudu velký odpor. Silné drápy želvy se zachycuji na kamenitém dnu, hlavec totiž převážně leze po dně, je to špatný plavec.

Jeho potravou jsou hlavně sladkovodní korýši a měkkýši, jejichž krunýře a ulity hravě drtí svými mocnými čelistmi. Při chytání je nutné uchopit hlávce za neobyčejně dlouhý ocas, který nedovede zatáhnout do krunýře, a dávat pozor na silné čelisti, jež dovedou člověka citelné poranit.

Hlavec plochý je zejména při horní hranici lesa místy hojný a domorodí lovci jej loví pro chutné maso. V jižní Čí­ně nebo ve Vietnamu natáhnou do říčky sítě, které na dně zatíží. Do nich pak nahánějí všechno živé včetně želv. Samice hlávce klade do humusu na bře­hu pouze dvě vajíčka. Mláďata se líhnou po dvou až třech měsících a hned se uchylují do vody.

Hlavec plochý se sice rád vyhřívá v mělké vodě, ale jinak vede spíše noční život. Kupodivu dobře snáší zajetí a v teráriu se může dožit až dvaceti let. Většinou jsou tyto želvy dost plaché a ostražité, ale někteří jedinci si na lidi snadno zvykli.

Hlavec plochýNázvy ve světě

Anglicky: Big-headed Turtle, Francouzsky: Platysterne á grosse tete, Německy: Grosskopfschildkröte, Slovensky: Hlavec ploský

Foto: www.glogster.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.