Amazoňan haitský

Amazona ventralis

Výskyt: Haity, Dominikánská republika, Velké Antily
Velikost: 28 cm
Hmotnost: 250 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Směs semen, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
Cena: Kolem 10 000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
07.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     103791 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je zelený, hlavu prsa a vrchní partie má černě lemované, čelo u uzdičku bílou, temeno a horní líce tmavě modré, černě lemované, příuší a nadoboční proužek černý, skvrnu na bradě růžově červenou, spodní břicho s variabilní hnědokarmínovou skvrnou. Vrchní a spodní krovky ocasní má žlutavě zelené, letky ruční a krovky ruční modré, směrem ke špici tmavší, letky loketní a velké krovky křídelní modré na vnějším praporu úzce zeleně lemované, spodní krovky křídelní zelené, spodní strana letek je tmavě zelená. Ocasní péra má amazoňan haitský zelená, na špici žlutá, krajní ocasní péra s červeným nádechem, na vnějším praporu světle modrá. Zobák je rohový, duhovka tmavě hnědá, zobák bledě růžový.

Samice je zbarvena stejně jako samec.

Mláďata jsou podobná dospělým, ale temeno mají jen namodralé nebo bez modrého zbarvení, spodní břicho bledě červené.

Rozšíření

Amazoňan haitský obývá ostrov Haity, Dominikánskou republiku a Velké Antily.

Život v přírodě

Amazoňan haitský byl popsán již dříve, ale tehdy byl uváděn jako samice amazoňana kubánského. Teprve roku 1776 ho P: L: S: Muller správně rozlišil a druhově systematisky zařadil. O bývá nížiny i lesnatý kopcovitý terén. Spatříme je obvykle v párech nebo rodinných skupinách, málokdy v menších hejnech. Zdržují se většinou v korunách vysokých stromů, kde je poznáme podle křiku. Živí sepřevážně semeny a plody palem. Velice rádi zalétávají i na banánové a kukuřičné plantáže, kde hejna působý značné škody. Hnízda byla nalezena v dutinách vysokých stromů, někdy i v opuštěných hnízdech datlů. Snůška činí 2 - 4 vejce, inkubační doba asi 25 dní a mláďata opouštějí hnízdo za 8 týdnů.

Krmení

Amazoňany haitské krmíme směsí pro velké papoušky , naklíčenou slunečnicí, polozralou kukuřicí a pšenicí. Směsi zeleniny a ovoce dáváme banány, pomeranče, hrozny, mrkev, brokolice paprika. Berou i lesknici, pšenici, burské oříšky, rajská jablíčka, zelené krmivo hlavně smetanku lékařskou. V době odchovů podáváme vaječnou míchanici a naklíčená semena.

Amazoňan haitskýNázvy ve světě

Latinsky: Amazona ventralis, Anglicky: Hispaniolan Amazon, Německy: Haitiamazone, Dánsky: Hispaniola-amazone, Španělsky: Amazona de la Española, Finsky: haitinamatsoni, Francouzsky: Amazone d'Hispaniola, Italsky: Amazzone di Hispaniola, Japonsky: mimiguroboushiinko, Japonsky 2: ミミグロボウシインコ, Holandsky: Hispaniola-amazone, Norsky: Hispaniolaamazon, Polsky: amazonka czarnoucha, Rusky: Черноухий амазон, Slovensky: amazoňan korunkatý, Švédsky: Hispaniolaamazon, Čínsky: 白眶绿鹦哥

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.