Skokan hnědý

Rana temporaria

Výskyt: Evropa
Velikost: Až 10 cm
Počet vajíček: 1000-2500 ks
Krmivo: Drobní bezobratlí
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5453 zobrazení     0 komentářů

Skokan hnědý je nejhojnější a nejrozšířenější z našich druhů skokanů, ve vodě tráví jen krátký čas během páření, jinak žije na suché zemi, v lesích, na vlhkých lukách, na slatinách a rašelinách, ale i kolem lidských sídel v křovinách a vlh­čích úpadech.

Skokan hnědý vystupuje vysoko do hor. Přezimovat může v děrách a pod kameny, ale i zahrabán v bahně pod vodou. Na jaře se u vod objevuje jako první, ro­solovité shluky jeho vajíček často plavou na hladině ještě mezi ledovou tříští. Skokan hnědý je hladká, poměrně štíh­lá žába velmi proměnlivého zbarvení (od okrové až po tmavohnědou), na jaře mívá namodralý nádech. Bělavé nebo nažloutlé břicho je obyčejně skvrnité. Měří až 10 cm. Samci mají vnitřní, zvenčí nepozoro­vatelné rezonanční měchýřky, ale jejich hlas je tichý a nenápadný.

Od ostatních hnědých skokanů se po­zná podle poměrně tupého nosu a kratších zadních noh, které jen zřídka dosahují při natažení dopředu dále než patou k oku. Vajíčka ale snadno poznají po­dle toho, že plavou, pulci mají na dolním pysku čtyři řady zoubků, ocas tupě zakončený; dorůstají délky nejvýše 4,5 cm.

Skokan hnědý žije skoro v celé Evro­pě kromě Pyrenejského, části Apeninského a Balkán­ského poloostrova a okolí Černého moře. Zasahuje až na západní Sibiř, za Uralem jej však nahrazuje čer­veně skvrnitý skokan sibiřský. V horách tento skokan vstupuje až do 3 000 m n. m.

Skokan hnědýNázvy ve světě

Anglicky: European Common Frog, Dánsky: Butsnudet Frø, Chorvatsky: Livadna smeđa žaba, Německy: Grasfrosch, Rumunsky: Broasca roşie de munte, Slovensky: Skokan hnedý, Španělsky: Rana común

Foto: pl.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.