Skokan hnědý je nejhojnější a nejrozšířenější z našich druhů skokanů, ve vodě tráví jen krátký čas během páření, jinak žije na suché zemi, v lesích, na vlhkých lukách, na slatinách a rašelinách, ale i kolem lidských sídel v křovinách a vlhčích úpadech.
Skokan hnědý vystupuje vysoko do hor. Přezimovat může v děrách a pod kameny, ale i zahrabán v bahně pod vodou. Na jaře se u vod objevuje jako první, rosolovité shluky jeho vajíček často plavou na hladině ještě mezi ledovou tříští. Skokan hnědý je hladká, poměrně štíhlá žába velmi proměnlivého zbarvení (od okrové až po tmavohnědou), na jaře mívá namodralý nádech. Bělavé nebo nažloutlé břicho je obyčejně skvrnité. Měří až 10 cm. Samci mají vnitřní, zvenčí nepozorovatelné rezonanční měchýřky, ale jejich hlas je tichý a nenápadný.
Od ostatních hnědých skokanů se pozná podle poměrně tupého nosu a kratších zadních noh, které jen zřídka dosahují při natažení dopředu dále než patou k oku. Vajíčka ale snadno poznají podle toho, že plavou, pulci mají na dolním pysku čtyři řady zoubků, ocas tupě zakončený; dorůstají délky nejvýše 4,5 cm.
Skokan hnědý žije skoro v celé Evropě kromě Pyrenejského, části Apeninského a Balkánského poloostrova a okolí Černého moře. Zasahuje až na západní Sibiř, za Uralem jej však nahrazuje červeně skvrnitý skokan sibiřský. V horách tento skokan vstupuje až do 3 000 m n. m.
Komentáře ke zvířeti