Kladivoun velký

Sphyrna mokarran

Výskyt: Tropické vody celého světa
Délka těla: 3,5-4 m
Hmotnost: 450 kg
Březost: 7 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Mořští živočichové
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4713 zobrazení     3 komentáře

Kladivoun velký nebo též žralok kladivoun, se řadí do řádu žralouni, do zvláštní čeledi kladivounovitých (Sphymidae). Patří do ní jen dva rody a sedm druhů. Kladivoun velký měří v průměru 3,5 až 4 m a váží kolem 450 kg, ale rekordní kusy dorůstají ví­ce než 6 m. Kladivouna nelze zaměnit s žádnou jinou rybou, jeho hlava je v přední části rozšířena na trojná­sobek průměru těla a je velmi plochá. Po stranách vý­růstků jsou nasazeny oči a nozdry. Plochá, rozšířená hlava se zřejmě kladivounům hodí při sběru živočichů ze dna, zvláště rej­noků, jimiž se živí. Daleko od sebe posazené nozdry umožňují přesnější orientaci čichem.

Žralok kladivoun je tmavě šedohnědý, se světlým břichem a je rozšířen v tropických vodách celého světa. Na rozdíl od menší­ho kladivouna obecného (Sphyma zygaena) nezasa­huje do chladnějších vod a prakticky se nikdy neobje­vuje u evropského pobřeží. Žralok kladivoun se vyskytuje stejně na ši­rém moři jako v mělké vodě u pláží nebo kolem korá­lových útesů a často se objevuje ve velkých skupinách. Je živorodý a samice rodí jen málo mláďat, v průměru kolem 20, nejvýše 42. Vývoj mláďat v těle matky trvá asi sedm měsíců.

Kladivoun velký je usvěd­čený lidožrout, pozůstatky lidí byly vícekrát nalezeny v žaludcích ulovených kladivounů a byly zaznamená­ny i přímé útoky na plavce, např. ve Roridském průlivu.

Kladivoun velkýNázvy ve světě

Anglicky: Great Hammerhead, Španělsky: Pez martillo

Foto: www.3dm3.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.09.2015, 13:49
popis tela kolik ma zubupopis tela kladivouna a popis kolik ma zubu
24.09.2015, 13:49
popis tela kolik ma zubupopis tela kladivouna a popis kolik ma zubu
24.09.2015, 13:49
popis tela kolik ma zubupopis tela kladivouna a popis kolik ma zubu