Stafordšírský bulteriér

Staffordshire Bull Terrier

Oficiální zkratka v ČR: SBT
Výška v kohoutku: 25,5-40,5 cm
Hmotnost: 12-17 kg
Délka života: 13 let
FCI: III. - Teriéři
Číslo standartu: 76
Využití: společník
velikost písma:  A A A
11.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     21814 zobrazení     9 komentářů

Stafordšírský bulteriér vznikl křížením původních plemen teriérů a buldoků. Ze šlechtitelského hlediska se zachoval původní typ. Býval nasazován do psích zápasů. Dnes je tento pes využíván jako doprovodné plemeno.

Co se týče charakteru, je Stafordšírský bulteriér temperamentní a sebevědomý pes, velmi smělý a inteligentní. Po zákazu psích bojovných zápasů byl šlechtěn jako přátelský pes, ale stále zůstává velmi dominantní a sebejistý. Navíc je tvrdošíjný, rozhodnutý vytrvale sledovat svůj cíl. Cizí psy ve svém teritoriu nesnáší. K lidem se ale všeobecně chová přátelsky a členům „své" rodiny dokonce až láskyplně. Je citlivý, umí se tvrdě vzít za své, je ostražitý a obranyschopný a dokáže rychle zaútočit.

Při důsledné výchově vyžaduje Staffordšírský bulteriér zkušenou ruku. Je potřeba počítat i s tím, že nikdy nebude ochoten zcela se přitulit. V rodině se chová přívětivě a trpělivé a respektuje své submisivní postavení určené chovatelem. Toto plemeno není vhodné pro začátečníky ani pro pohodlné lidi. Mezi ním a chovatelem může velmi často docházet k rozporům. Staffordšírský bulteriér miluje společné akce a zaměstnání. Příjemný bytový pes, jehož srst nevyžaduje téměř žádnou péči.

Stafordšírský bulteriérNázvy ve světě

Anglicky: Staffordshire Bull Terrier

Foto: http://dogbreedspuppies.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.05.2022, 22:22
Máte někdo zkušenost jak to funguje když si koupíte stafíka a má podkus a tím pádem Nemůže mít štěňátka a chodit na výstavy. Chovatel vrací nějakou částku? Dekuji
07.04.2022, 09:20
Stafofdširsky bullterier je miláček rodiny a však pouze tehdy, když má do dobrý výcvik. Není to bestie! Má jen silné geny a to je vše. Hodí se na bull sporty.
29.10.2021, 06:46
Hallo haben sie Weibchen zum verkauf lg
02.09.2021, 15:49
Dobrý den. Jmenuji se Lexa a sháním Stafordširského bulteriéra. Můžete mi dát vědět? Lexa.
01.02.2021, 13:08
Mamadoma= už i tady je podněcování k nenávisti ? Klasický hater?
16.01.2021, 09:49
Jistě baby dog, loni zabil kojence sestry chovatelky. Pes nepatří nezkušeným chovatelům a i když se psy jsem vyrostla, poté co na mne tohle zvířátko skočilo ze zadu a zahryzlo se do ruky a nechtělo pustit si ty svoje bláboly o miloučkým pejskovi strčte do.. Je to skrytá bestie, v mnoha zemích zakázaná a u každého druhého napadení přítomná.
01.07.2019, 14:23
Autor popisu zřejmě spadl z jahody. Stafford je naprosto mírumilovné a přítulné plemeno. Nikdy neútočí na lidi a s ostatními psy si dokáže hrát naprosto bez problémů, tedy pokud mají trochu výdrž, protože se unaví opravdu za dlouho. Moc nehlídá a neštěká. Unavený Stafford = spokojený Stafford. Jedná se o chytré a učenlivé plemeno, které snadno zvládne veškeré povely a to včetně podávání upadlých předmětů.
25.06.2015, 09:03
Ještě doplním, že pes se hodně využívá na canis terapii a v Anglii, odkud pochází, má přezdívku baby dog, kvůli neprosté lásce k dětem. To mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Nechá si líbit téměř vše.
Popis výše je tedy dost neobjektivní a moc se neshoduje s uvedeným odstavcem výše. Já osobně neznám dominantního staforda. Náš pes na vodítku téměř nechodí. Nikdy nám neutekl a 99 % jej vždy odvoláme.
Nevýhoda tohoto psa je strach, předsudky a netolerance cizích lidí, kteří o plemenu nic neví
25.06.2015, 08:49
S komentářem nesouhlasím. Láskyplný je ke všem. A to i cizím lidem. Ostatní zvířata jsou mu ukradená až na psy. Ty skutečně nesnáší a člověk si na to musí dát pozor. Je to naprosto poslušný , předvídatelný, inteligentní a téměř bezproblémový. Je neúnavný a strašně hravý. Balónek, tahání o lano atd. je jeho. Chov v bytě ok, ale s tou srstí se moc netrefili. Je jako jehličí. Všude se zapíchá ale vysát se dá. Pevnou ruku chce každý pes, ale je fakt, že od nevychovaného bych kousnout nechtěl.