Žralok měděný

Carcharhinus brachyurus

Výskyt: Vody mírného pásma
Délka těla: Kolem 3 m
Počet mláďat: 12-20 ks
Potrava: Mořští živočichové
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2466 zobrazení     0 komentářů

Žralok měděný patří do velkého řádu žralounů (Carcharhiniformes) a poněkud se ztrá­cí ve stínu svých větších a nebezpečnějších příbuz­ných.

Žralok měděný dorůstá délky necelých tří metrů, přičemž sami­ce jsou mohutnější než samci. Na rozdíl od většiny pří­buzných má hřbet bronzově až olivově hnědý nebo še­dohnědý, břicho má bílé. Má tupě zaokrouhlený plochý rypec, střed dolní čelisti na úrovni očí a velmi špičaté trojhroté zuby s velmi jemně pilovitými hranami. Žralok měděný se živí převážně rybami a hlavonožci, velmi rád sleduje hejna táhnoucích ryb, např. sleďů nebo sardinek. Je to po­břežní druh, potulující se podél pobřeží, nejraději v šel­fovém moři, kde není hloubka větší než 120 m. Vysky­tuje se spíše v mírném pásmu, někdy však zasahuje až do velmi chladných vod, např. u Falkland nebo kolem Nového Zélandu. V tropických vodách se žralok měděný vyskytuje vý­jimečně, patrně proto, že tam nežije jeho oblíbená ko­řist, hromadně migrující malé ryby.

Je to druh živorodý, samice klade 13 až 20 zcela samostatných mláďat, která mohou dosahovat skoro čtvrtiny délky své mat­ky. Žralok měděný se při pronásledování táhnoucích ryb sdružuje do větších skupin a při nadbytku kořisti nebo za jiných okolností, kdy ho krev nebo zvuky vzru­ší, chňape zuřivě po všem, co je na dosah, projevuje tedy typické „šílenství“ žraloků. Lidi však napadá zříd­ka. Nejvíc zpráv o nehodách pochází z Jižní Afriky.

Žralok měděnýNázvy ve světě

Anglicky: Bronze, Polsky: żarłacz miedziany

Foto: www.discoverlife.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.