Sekavec sundský

Acanthophthalmus semicinctus

Výskyt: Asie
Délka těla: cm
Vhodná teplota: 25-30 °C
Krmivo: Buchanky, menší hrotnatky a larvy hmyzu,
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2278 zobrazení     0 komentářů

Sekavec sundský je rybka typic­ká hadovitě utvářeným tělem i pohybem. Pochází, jak ukazuje český název, ze Sundských ostrovů, ale některé odborné prameny udávají, že se vyskytuje i v jihovýchodní Asii a na Malajském poloostrově, český název tedy nemusí být přesný, neshoduje se např. s názvem odborným ani německým.

Rybku popsali v roce 1940 a odborně zařadili Fraser a Brúnner, ale do Evropy byla podle zaručených zpráv do­vezena již před rokem 1914, patrně neznámým do­vozcem ryb ze Severní Ameriky do Holandska a od­tud do Německa. Sekavec sundský se v zajetí nerozmnožuje běžně, i když rozlišení pohlaví bylo již dříve v literatuře popsáno. Pohybová aktivita ryb v akváriu roste při poklesu atmosférického tlaku, sekavci často vyplouvají k hladině a nabírají atmosfé­rický kyslík (podobně jako naši piskoři). Vyhovuje jim měkká, častěji obnovovaná voda o teplotě 25 až 30 °C. Jídelníček tvoří převážně drobná živá potrava - buchanky, menší hrotnatky a larvy hmyzu, ale po čase si rybky zvyknou i na vločkové krmivo.

Jsou snášenlivé, je proto možné je chovat i ve společen­ském akváriu s menšími mírumilovnými rybkami. Se­kavec sundský se v našich akváriích patrně nevysky­tuje — existuje možnost záměny s běžnějšími druhy sekavců, protože jsou si značně podobní. Zvlášť pravděpodobná je záměna sekavce příčnopásého za sundského — ten se totiž v našich akváriích poměr­né často množí.

Sekavec sundskýNázvy ve světě

Anglicky: Halfbanded Loach

Foto: houseaqua.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.