Mřenka malá

Yasuhikotakia sidthimunki

Výskyt: Thajsko
Délka těla: 4 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Délka života: 12 let
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2599 zobrazení     0 komentářů

Mřenka malá žije v Thajsku a dorůstá délky jen 4 cm. Byla objevena v roce 1959 a v témže roce ji poprvé do Evropy dovezl A. Werner z Mnichova. V Československu byla v dostatečném množství zastoupena v akvaristických prodejnách v Brně v letech 1969 až 1971. Ačkoli se ve světové li­teratuře uvádí, že se tato mřenka v zajetí dosud nerozmnožila, někteří naši akvaristé tvrdili, že u nově importovaných jedinců v akváriu pozorovali odkládá­ni jiker. Jisté však je, že odchované rybky prodejnám nikdo nenabídl.

Mřenka malá se cítí dobře v menším hejnu i ve společnosti jiných mírumilovných rybek přiměřené velikosti. Jsou velmi pohyblivé a jejich pozornosti neujde nejmenší pohyb v okolí. Potravu, nejraději živou, vyhledávají na dně, ale zvykají si snadno i na obvyklé krmení pod hladinou. Velká sou­sta jim činí potíže, příliš dlouho s nimi zápolí a zatím jim ostatní ryby všechno vysbírají, takže mřenky zůstanou hladové. Proto jim větší potravu raději porcu­jeme. V akváriu jim vyhovuje čistá prokysličená voda o teplotě 22 až 28 °C. Rybkám prospívá pravidelná částečná výměna vody. Je-li v nádrži instalováno vý­konné filtrační zařízení, je třeba dbát, aby se nestalo pro mřenky pastí, neboť každé proudění vody tyto drobné rybky přímo fascinuje.

Mřenka malá je sice dost lekavá, ale v úkrytu dlouho nezůstává a pro svůj typický trhavý pohyb se zdá v akváriu všudypřítom­nou.

Mřenka maláNázvy ve světě

Anglicky: Chained Loach

Foto: www.seriouslyfish.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.