Mřenka Horova

Botia morleti

Výskyt: Thajsko
Délka těla: 9,5 cm
Vhodná teplota: 26-30 °C
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1826 zobrazení     0 komentářů

Mřenka Horova pochází z Thajska a dorůstá délky 9,5 cm. Druhové jméno té­to mřenky se od prvního popisu dvakrát změnil, dnes platí odborný název Botia morleti, ale v běžné literatuře ji častěji najdeme pod názvem B. horae, čemuž odpovídají i názvy v národních jazycích, např. německé Horas Schmerle.

Do Evropy jí dovezla fir­ma Tropicarium z Frankfurtu n. M. Ko­lem roku 1970 byla vystavována na brněnské akvarijní výstavě a z té doby pocházejí i fotografie v naší odborné literatuře. I tato mřenka se ve dne ukrývá, např. pod oblázky na dně. Protože jsou rybky plaché, málokdy vyplouvají do volného prostoru akvária a majitel může mít dojem, že vyhynuly nebo vyskoči­ly. Je-li v okolí rušno, objevíme mřenky teprve při ro­zebírání dekorací pří údržbě nádrže.  

Mřenka Horova má monotónní povrch těla až na tmavý pás při kořeni ocasu a několik barevných teček na ocasní ploutvi. V rozčílení se ji však na bocích objeví čtyři příčné tmavé pruhy. Pro společenská akvária se nehodí, lze ji chovat jen s mřenkami nebo sumečky. Živou potra­vu sbírají ze dna, zvyknou si i na náhradní krmivo v tabletách. Nutná je částečná výměna staré vody za čerstvou aspoň jednou týdně, teplota má být 26 až 30 °C. V proudnější vodě jsou rybky méně plaché.

Odchov v zajetí se patrně ještě nezdařil. Údaje v lite­ratuře jsou kusé. Veškeré ryby v nádržích pocházejí přímo z přírody. K nám se tyto rybky dostávají jen náhodně díky cestám akvaristů do zahraničí.

Mřenka HorovaNázvy ve světě

Anglicky: Cream Loach

Foto: atlas.elacuarista.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.