Sekavka nádherná

Chromobotia macracanthus

Výskyt: Sumatra a Borneo
Délka těla: 30 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Délka života: 15-20 let
Cena: 80 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3694 zobrazení     0 komentářů

Mřenka nádherná nebo též sekavka nádherná žije v proudících i stojatých vodách ostrovů Sumatra a Borneo, kde dorůstá délky až 30 cm. V zajetí je veli­kost rybek poloviční i při chovu v nádržích, jejichž objem přesahuje tisíc litrů.

Poprvé byla mřenka nádherná dovezena do Evropy v roce 1935. Tyto ryby si dlouho zvykají na nové prostředí, jsou plaché a cítí se nejlépe tam, kde mohou rychle vyhledat úkryt. Jakmile v akváriu zdomácní, velmi spolehlivě pozná, kdy bude chovatel podávat krmení nebo pracovat v nádrži, a to s vel­kým předstihem. Vylovit ji z dobře zařízeného akvá­ria je téměř nemožné, je nepolapitelná. Přemístit ji můžeme jen za použití nějaké lsti nebo po úplném rozebráni zařízení nádrže.

Potravu vyhledává mřenka nádherná pomoci vousků na dně, ale časem se naučí přijímat potravu i pod hladinou. Odchov v zajetí se pravděpodobně dosud nezdařil, i když lze s velkou pravděpodobností odlišit samce od samic — samci jsou protáhlejší a mají výrazněji oranžové skvrny. Dr. Lim z Djakarty uvádí, že se ryby ve volné přírodě třou na počátku období dešťů v horních částech potoků s bystře te­koucí vodou. Mláďata později sestupují po proudu až k ústí řek do oceánu. V akváriích rybky vyhledáva­jí místa s proudící vodou u filtračních zařízení. Není vyloučeno, že při dostatečném průtoku vody ryby projeví třecí aktivitu.

V zajetí se mřenka nádherná dožívá 15 až 20 let. Podmínkou je čistě prokysličená voda o teplotě 22 až 28 °C a dostatek různorodé živé potravy.

Sekavka nádhernáNázvy ve světě

Anglicky: Clown Loach, Německy: Prachtschmerle

Foto: www.wetwebmedia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.