Mřenka trpasličí

Botia striata

Výskyt: Asie - jižní Indie
Délka těla: 7-10 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Délka života: Až 12 let
Cena: 50-60 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4631 zobrazení     0 komentářů

Mřenka trpasličí nebo též sekavka proužkovaná, je v akvaristickém světě vzácná, a snad pro­to o ní neexistují jednotné údaje ani ve světové lite­ratuře. Poprvé byla popsána v roce 1920 a první do­voz do Evropy realizovala firma Tropicarium z Frank­furtu nad Mohanem. Pravou vlastí této málo známé mřenky jsou řeky jižní části Přední Indie a Thajska. Na rozdíl od příbuzných vyhledává mřenka trpasličí úseky řek s bah­nitým dnem, ale přesto dobře prokysličenou vodou. Často bývá pozorována ve společnosti sekavců z ro­du Acanthophthalmus nebo mřenky Morletovy (Botia morleti). Způsobem života se mřenka trpasličí podobá mřence nádherné, sdružuje se do menších hejn a vyhledává jakoukoli drobnější živou potravu.

V Československu ji akvaristé chovali v letech 1970 až 1971 — byla v nádržích brněnské akvarijní výsta­vy, ale návštěvníci ji prakticky nespatřili, neboť rybky setrvávaly po dlouhé hodiny v úkrytech.

Odchov v zajetí nebyl dosud popsán a všechny ryby, které jsou v akváriích k vidění, pocházejí z přímého odchy­tu ve volné přírodě. I tato mřenka vyžaduje dostatek úkrytů, živou potravu a teplotu vody 23 až 28 °C.

Mřenka trpasličíNázvy ve světě

Anglicky: Tiger Loach

Foto: www.seriouslyfish.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.