Guan modrolící

Chamaepetes goudotii

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 75 cm
Potrava: Plody, ovoce
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1401 zobrazení     0 komentářů

Guan modrolící, kterému se někdy také říká srpokřidlý, patři do řádu hrabavých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae) Obývá subtropické a mírné pásmo horských lesů And v Kolumbu, Ekvá­doru a Peru. Jeho domovem jsou zde zalesněné sva­hy v nadmořské výšce od 1 800 m do 3 000 m. Dosa­huje délky kolem 75 cm včetně ocasu. Zoologové rozlišují 5 poddruhů, které se od sebe mírně liší zbarvením a velikostí.

V mimo hnízdní době se guan modrolící zdržuje v menších skupi­nách čítajících kolem 10-20 jedinců. Ptáci přeletují v hustých korunách stromů a hledají tu potravu. Otr­hávají bobule a divoké ovoce a živí se také listy a vý­honky. Častěji než jiné druhy hokovitých se však od­važují na zem, kde sbírají spadané plody. Tady jsou však velmi opatrní a při sebemenším podezření, že hrozí nebezpečí, vyletují okamžitě na stromy, kde se mistrně skrývají mezi větvemi. Za letu působí značný rámus prudkým máváním křídel. Létají dost špatně a těžkopádně, většinou proto přeletují jen na krátké vzdálenosti. Pokud už musejí překonat nějakou větší vzdálenost, např. údolí nebo říčku, větší část úseku obvykle po krátkém prudkém rozletu přeplachtí.

O hnízdění je zatím známo jen málo. Hnízdo si ptá­ci staví jako jiné druhy hokovitých v korunách stromů nebo vysokých keřů z drobných větviček a vystýlají je zelenými listy a trávou.

Guan modrolícíNázvy ve světě

Anglicky: Sickle-winged Guan, Francouzsky: Pénélope de Goudot, Německy: Sichelguan, Polsky: Grdacz plomienny, Slovensky: Morkovec maskový
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.snipview.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.