Plejtvákovec šedý

Eschrichtius robustus

Výskyt: Tichý oceán, žluté moře
Délka těla: 12-15 m
Hmotnost: 25-35 t
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Korýši, měkkýši, červi, menší ryby
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2832 zobrazení     0 komentářů

Plejtvákovec šedý, kterému se také říká šedá velryba, náleží ke středně velkým druhům kosticovitých kytovců a je jediným zástupcem čeledi plejtvákovcovitých (Eschrichtidae). Plejtvákovec šedý dorůstá délky 12—15 metrů, maximální délka je 16,5 metru. Hmotnost je 25—28 tisíc kg. Jen vzácně může převýšit 35 tisíc kg.

Šedavé zbarvení těla je doplněno velkým množstvím světlých skvrn, které nejsou nic jiného, než pozůstat­ky po parazitických korýších. Kůže plejtvákovců je těmito kožními parazity na hlavě a na břiše doslova poseta a místy tvoři souvislé povlaky.

Plejtvákovec šedý má domov v pobřežních vodách severních oblasti Tichého oceánu, kde žije od Kali­fornie po Beringovo moře, mimo to obývá asijské pobřeží až po jihokorejské pobřeží a Žluté moře. Živí se hlavně planktonními korýši, ale i měkkýši, červy a drobnějšími druhy ryb. Jídelníček si doplňují také rostlinami, za kterými se potápí do hloubky 15—30 metrů, ve výjimečných případech však i do hloubek dvojnásobných. Je to jediný příslušník podřádu kosticovců, který se páří a rodí mláďata v mělkých po­břežních vodách. Díky tomu je jeho život poměrné dobře znám, byl mnohokrát vyfotografován a nafil­mován, takže jeho ochrana je podpořena veřejností, která má tímto prostřednictvím možnost nahlédnout do jeho podmořského světa.

Plejtvákovec šedýNázvy ve světě

Anglicky: Gray Whale, Slovensky: Veľrybovec sivý

Foto: www.theguardian.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.