Žralok písečný

Carcharias taurus

Výskyt: Jih Afriky, Austrálie
Délka těla: 3-4 m
Počet mláďat: ks
Potrava: Ryby, rejnoci, langusty a jiní živočichové dna
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3282 zobrazení     0 komentářů

Žralok písečný patří do velkého řádu obrounů, jimž se také říká žraloci makrelovití. Ma­jí tvar těla podobný tuňákům, dvě hřbetní ploutve a na rozdíl od žralounů nemají mžurky.

Žralok písečný pat­ří k nejžravějším žralokům, má širokou tlamu s množ­stvím ostrých trojhrotých zubů. Loví hlavně v noci, a to ryby, rejnoky, langusty a jiné živočichy dna. V žalud­cích ulovených kusů bylo nalezeno až 45 kg potravy, ne však lidské zbytky. Spíš se našel smaltovaný rend­lík, veliký meloun nebo celé sele. Neobyčejně draví jsou nenarození žralůčci v děloze matky. Požírají se navzájem (tzv. prenatální kanibalismus), takže se čas­to narodí jen jediné zbylé mládě.

Žralok písečný nedo­růstá velkých rozměrů, rekordní délka jen o málo pře­sahuje tři metry; údaje o délce kolem 4,5 m, pocháze­jící z jižní Afriky a Austrálie, se mohou týkat sporného druhu E. arenarius, jemuž by bylo možné také přičíst většinu zjištěných útoků na člověka. Žralok písečný to­tiž žije v hojném počtu ve Středozemním moři a v At­lantiku kolem Afriky a Severní Ameriky a také v Rudém moři. Nikde nepřekračuje rovník. Naproti tomu na jiho­východním pobřeží Jižní Ameriky, v jižní Africe, v Aus­trálii a jihovýchodní Asii žije jiná populace, proslulá úto­ky na člověka. Vzhledem k výraznému rozdělení areá­lu je možně, že jde o dva různé druhy, i když příbuzné. Žralok písečný loví v noci, přes den polehává na dně v malých hloubkách.

Žralok písečnýNázvy ve světě

Anglicky: Blue-nurse Sand Tiger, Chorvatsky: Morski pas pješčar, Španělsky: Tiburón toro

Foto: www.daveharasti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.