Žralok písečný patří do velkého řádu obrounů, jimž se také říká žraloci makrelovití. Mají tvar těla podobný tuňákům, dvě hřbetní ploutve a na rozdíl od žralounů nemají mžurky.
Žralok písečný patří k nejžravějším žralokům, má širokou tlamu s množstvím ostrých trojhrotých zubů. Loví hlavně v noci, a to ryby, rejnoky, langusty a jiné živočichy dna. V žaludcích ulovených kusů bylo nalezeno až 45 kg potravy, ne však lidské zbytky. Spíš se našel smaltovaný rendlík, veliký meloun nebo celé sele. Neobyčejně draví jsou nenarození žralůčci v děloze matky. Požírají se navzájem (tzv. prenatální kanibalismus), takže se často narodí jen jediné zbylé mládě.
Žralok písečný nedorůstá velkých rozměrů, rekordní délka jen o málo přesahuje tři metry; údaje o délce kolem 4,5 m, pocházející z jižní Afriky a Austrálie, se mohou týkat sporného druhu E. arenarius, jemuž by bylo možné také přičíst většinu zjištěných útoků na člověka. Žralok písečný totiž žije v hojném počtu ve Středozemním moři a v Atlantiku kolem Afriky a Severní Ameriky a také v Rudém moři. Nikde nepřekračuje rovník. Naproti tomu na jihovýchodním pobřeží Jižní Ameriky, v jižní Africe, v Austrálii a jihovýchodní Asii žije jiná populace, proslulá útoky na člověka. Vzhledem k výraznému rozdělení areálu je možně, že jde o dva různé druhy, i když příbuzné. Žralok písečný loví v noci, přes den polehává na dně v malých hloubkách.
Komentáře ke zvířeti