Makak tibetský

Macaca thibetana

Výskyt: Asie
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
03.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3021 zobrazení     0 komentářů

Makak tibetský je málo známý a nepočetně rozšířený druh. Dříve se obvykle směšoval s makakem medvědím (Macaca arctoides), který žije od Ásamu přes Barmu až po jižní Čínu, Vietnam a Thajsko. Makak medvědí je tmavohnědě zbarven, srst na břiše má řídkou, na hlavě se mu tvoří chlupový vír a na čele se často objevuje pleš, přecházející ve zkrabacený obličejík. Ten je červený, často s tmavými skvrnkami. Ocas není delší než pár centimetrů.

Makak tibetský je proti tomu vybaven dlouhou srstí a bledou, masově až hnědavě zbarvenou tváří, která je vroubena bílým vousem. Řadu odlišností můžeme najít také při porovnáváni koster obou druhů.

Vlastí makaka tibetského jsou převážně hory jižní Číny od S'čchuanu po Fu-Cien. Stejně jak málo je prozkoumaný jeho život v přírodě, je vzácnosti v zoologických zahradách. Jen málokterá se může pochlubit, že ho chová nebo chovala. A jednou z nich je i pražská zoo, kde byl tento druh několik let držen.

Makak tibetský je řazen do čeledi kočkodanovití. Kočkodanovití jsou rozšíření v teplých oblastech Afriky a Asie. Žijí pozemním i stromovým způsobem života, obvykle ve větších tlupách. Uvnitř skupin panuje přísná hierarchie. Mají převážně denní aktivitu. Živí se rostlinnou potravou nebo jsou všežraví. Někteří mají dlouhý ocas, jiní jej mají redukovaný. Někdy jsou vyvinuty sedací mozoly a lícní torby. K dorozumívání používají hlavně hlas a zrak, méně i čich.

Makak tibetskýNázvy ve světě

Anglicky: Pere David's Macaque, Čínsky: 藏酋猴, Chorvatsky: Tibetanski makaki, Německy: Tibetmakak, Polsky: Makak tybetański, Slovensky: Makak tibetský

Foto: www.zooland.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.