Makak vepří

Macaca nemestrina

Výskyt: Indie
Délka těla: 47–75 cm bez ocasu
Hmotnost: 4-15 kg
Březost: 163-173 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Plody, semena, lístky, houby a drobní živočichové
velikost písma:  A A A
03.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4900 zobrazení     0 komentářů

Makak vepří dostal své jméno podle krátkého, málo osrstěného ocásku, který často nosí podle svého jmenovce vzhůru nebo překlopený nad hřbet. Známe tři rasy, největší žije v Malajsku, na Sumatře a na Kalímantanu. Je světle hnědý s čer­ným hřbetem a temenem hlavy. V celé Zadní Indii ži­je středně velká rasa se světle hnědým zbarvením, černým temenem a shora černým ocasem. Nejmenší a nejpestřejší rasa obývá tři ostrovy Mentawajského souostroví západně od Sumatry. Má tmavou hlavu a tmavý plášť, jdoucí až na lopatky a stehna. Přední nohy má rezavé, zadni žlutohnědé. Ocas je téměř ho­lý.

Makak vepří obývá husté pralesy a tvoří malé tlu­py čítající deset až patnáct jedinců. Pohybuje se hlavně po zemi nebo na nejnižších vétvích, při nebezpečí utíká na zem. Živí se různými plody a semeny, chutnými lístky, houbami a drobnými živočichy.

Hlavně na Sumatře jsou tito makakové odedávna cvičeni jako významní pomocníci lidí při sběru kokosových ořechů. Uvázáni na dlouhá lana šplhají do ko­run palem, kde naučeným pohybem ukroutí pomocí přední a zadní končetiny ořech a ten spadne na zem. Odchycená mláďata procházejí několikaměsíčním kursem, ve kterém se učí kroutit ořechy na atrapách upevněných na zemi. Takový vycvičený makak vepří představuje mnohdy ten největší majetek chudých domorodců.        

Foto: pixgood.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.