Veš dětská

Pediculus capitis

Výskyt: Evropa
Velikost: 2,6-3,7 mm dle pohlaví
Délka života: 2 měsíce
Potrava: Krev obratlovců
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     23136 zobrazení     0 komentářů

Veš dětská je patrně nejznámější pa­razit člověka, s nímž se jistě seznámil i nejeden z vás. Sameček vši dětské měří 2,6 až 3 mm, samička je větší, může dorůst až 3,7 mm. Na rozdíl od blízce pří­buzné vši šatní (někteří vědci se domnívají, že jde jen o dvě formy jednoho druhu) žije veš dětská ve vlasech, výjimečně i ve vousech a obočí. Jinak je od sebe poznáme nejspíš podle tvaru hlavy, veš dětská má hlavu trojúhelníkovitou, šatní oválnou, a podle to­ho, že veš dětská je menší a útlejší. Ostatní znaky jsou mikroskopické. Všechny vši se živí sáním krve na obratlovcích, přičemž celý život tráví na svém hostiteli. Vajíčka přichycuji na vlasy nebo chlupy, a to každý druh jiným způsobem. Celý vývoj vši je velmi rychlý, trvá asi 16 dní. Dožívají se sice jen asi dvou měsíců, ale za tu dobu samička snese kolem 300 vajíček.

Není divu, že se tito paraziti úděsným tempem množí, zejména v podmínkách, kde žije mnoho lidí pohromadě, a hygienické podmínky ne­jsou dokonalé.

Veš dětská i její příbuzná veš šatní jsou velmi nepříjemní paraziti, ale jejich nebezpeč­nost tkví především ve schopnosti přenosu nakažli­vých chorob. Nejvíce životů má na svědomí skvrnivka, choroba, kterou způsobuje Rickettsia prowazeki. Tento tzv. skvrnitý tyfus zahubil za druhé světové války milióny lidi, zejména v koncentračních tábo­rech. Veš šatní pak přenáší ještě několik podobných, byť méně rozšířených chorob. Nejlepší ochranou proti vším je čistota, v nouzi různé insekticidy.

Foto: www.biodiversityexplorer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.