Všenka psí

Trichodectes canis

Výskyt: Evropa
Velikost: 1,4-1,5 mm
Potrava: Okusují pokožku psů
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     26457 zobrazení     1 komentář

Všenka psí je drobný, 1,4 až 1,5 mm dlouhý žlutavý hmyz s širokou, skoro čtyř­hrannou hlavou, podle které ji na první pohled roze­známe od vši. Samička je o poznání větší než same­ček, jinak se obě pohlaví liší jen málo. Samičky přile­pují na srst jednotlivá vajíčka, z nichž se již po pěti dnech, nejvýše po týdnu, líhnou larvy, které se doko­nale podobají dospělým.

Rozmnožováni je tak rych­lé, že všenky zanedlouho svým množstvím způsobují svému hostiteli značné potíže. I když nemohou sát krev, škodí okusováním pokožky a hlavně stálým znepokojováním zvířete Největším problémem však je to, že všenka psí může být mezihostitelem psí tasemnice (Dipylidium caninum); pes, který se svých trapičů snaží zbavit tím, že je vybírá zuby, se tímto nepříjemným vnitřním parazitem nakazí. Kromě psa do­mácího napadají tyto všenky i volně žijící psovité šel­my, zejména vlky. Příbuzný druh žije na jezevci.

Všenka psí je tedy patrně dědictvím, které si zdo­mácnělý pes přinesl od svých předků. U psů chovaných v dobrých podmínkách a v čistotě se všenka psí objevuje jen vzácně, zanedbaná zvířata, držená jen u boudy, však jsou napadena často. Pokud pes získá stykem s potulnými kolegy tuto nadílku do ko­žichu, lze se ji poměrně snadno zbavit vykoupáním psa v insekticidu a pečlivým vyčištěním jeho obydlí. Zásah je nutno opakovat asi po týdnu, aby se zničily i všenky z hnid, které zásah přežily.

Foto: ku-vim.vet.ku.ac.th

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.09.2022, 08:07
Dobrý den,
prosím o radu,jestli by prípravek proti všenkách nepomohl i na svilušky.Děkuji