Pestřenka prosvítavá je z pestřenek rodu Votucella nejhojnější. Je to statné, neobvykle černobíle zdobená moucha, dosahující průměrné velikosti 15 mm, ale v jižnějších krajích je až 18 mm velká.
Tento zavalitý druh je rozšířen po celé Evropě a na Sibiři. Typickým znakem jsou průsvitné, při koření nahnědlé křídla, která mají zhruba v polovině u předního okraje tmavou skvrnu. Od května do konce září ji zastihneme na květech, zejména na černém bezu a na rozmanitých lesních keřích. Trnité larvy tohoto druhu žijí v hnízdech vos, hlavně vosy obecné. Je až kupodivu, že se této statné mouše podaří naklást vajíčka do vosího hnízda a že se larvy dovedou mezi tímto bojovným a své hnízdo dobře střežícím hmyzem udržet.
Podle hojnosti těchto pestřenek je však zřejmé, že se jim to daří. Zřejmé se živí larvami vos. Rod Volucella patří do zvláštní podčeledi pestřenek a dříve byl česky označován jménem prosvitka. Všechny druhy jsou velké a zavalité, největší je Volucella zonaria (18-20 mm), červenožlutá a dvěma černými proužky na zadečku, žijící hlavně v jižní Evropě a v severní Africe. U nás je hojnější V. inanis s matným hnědožlutým zadečkem a V. inflata, černožlutá nebo oranžově žlutá, rovněž teplomilná a vyskytující se hlavně na Jihu Evropy. Oba tyto druhy měří 15 až 16 mm a objevují se hlavně v letních měsících. Žijí rovněž v hnízdech vos.
Komentáře ke zvířeti