Zmije skalní

Bitis atropos

Výskyt: Turecko
Velikost: 120 cm
Počet mláďat: 20 ks
Krmivo: Myši, křečci, krysy a jiní menší hlodavci
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6433 zobrazení     1 komentář

Zmije skalní je mohutný had, dorůstající délky až 150 cm. Průměrná velikost dospělých jedinců se pohybuje kolem 120 cm, ale vzhledem k značné tloušťce těla a velikosti hlavy a silnému krku je i tak dojem velmi působivý.

Základní zbarvení je světle šedé, šedožluté až červenošedé, na hřbetě je výrazný tmavý klikatý pruh. Typickým znakem jsou dvě šikmé tmavě protáhlé skvrny na zadním okraji jinak světlé hlavy. Tato velká zmije žije jen v evropské části Turecka a na řeckých ostrovech Patmos, Simi a Leros. Obývá také západní části Malé Asie při pobřeží. Dále na východ ji zastupuji příbuzné druhy, zejména zmije horská. Jak prozrazuje české jméno, dává přednost skalnatým místům, v horách je vzácnější a vyhledává tam kamenité louky. Úkryty hledá pod velkými kameny a v rozsedlinách či jeskyňkách, kde také přezimuje. Zimní klid trvá dlouho, až šest měsíců. Její potravou jsou myši, křečci, krysy a jiní menší hlodavci.

V červenci a srpnu klade samice asi 20 živých mláďat, která se poprvé svlékají ve stáří dvou týdnů a teprve pak začínají přijímat potravu. Ve své domovině je tato poměrně vzácná zmije chráněná. Jejími přirozenými nepřáteli jsou draví ptáci, ale mláďata zmije skalní často loví i krkavcovití. Jed zmije skalní je velmi účinný a může způsobit úhyn domácích zvířat, která se s ní střetnou na kamenitých pastvinách.           

Zmije skalníNázvy ve světě

Anglicky: Mountain Adder, Německy: Bergotter

Foto: venimologia.kazeo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.01.2021, 14:13
zmije,sklni,žije,ve,skalách,jak,řekl,muj,stric,govalo,luláno.gisuspe,románo,don,govany
stejskal,jed,ste,zmije,skalni,se,použiva,na,lekařske,učely