Liška džunglová

Vulpes bengalensis

Výskyt: Asie
Délka těla: 50 cm bez ocasu
Hmotnost: 3-4 kg
Počet mláďat: 2-4 ks
Potrava: Hmyz, ještěrky a drob­ní savci, vejce
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3396 zobrazení     0 komentářů

Liška džunglová obývá výhradně Přední Indii od Himálaje na jih a zasahuje do Nepálu, Bangladéše a Assánu. Její lebka měří asi 11 cm. Tělo je dlouhé kolem půl metru a v lopatkách vysoké 26-28 cm. Tělesná váha kolísá mezi 3 a 4 kg. Zbarvení této lišky je tmavší než u jiných druhů rodu Vulpes, převlá­dá červenohnědá nebo červenošedá až černohnědá barva. Špička ocasu je černá. Znakem tohoto druhu je černá skvrna u koutku tlamy.

Malá bengálská liška džunglová obývá nejrůznější prostředí. Vyskytuje se jak v otevřených stepních oblastech, tak v polopou­štích, stejně jako v hustých lesích; džunglích a křovi­natých krajinách. Ať žije kdekoliv, vyhledává si klidná místa, kde si sama vyhrabává dosti spletité nory. Je to zvíře velmi plaché, které se však odvažuje i do blízkosti lidských sídel. Je tak obezřetná, že si ji lidé jen málo­kdy povšimnou. Je čilá i přes den a kromě doby říje ži­je osaměle. Doba říje spadá do zimy a již v lednu nebo v únoru se mohou narodit první mláďata. V chlad­nějších oblastech se rodí až v dubnu. V hnízdě bývají obyčejné pouze dvě až čtyři liščata, o která pečuje pouze matka.

Liška džunglová se živí drobnou kořistí. V jejím jídelníčku převládá hmyz, malé ještěrky a drob­ní savci. Ráda loupí vejce z hnízd na zemi hnízdících ptáků. Sbírá však s oblibou také různé zralé plody. Vzhledem k tomu, že nepůsobí žádné škody ani na do­mácích zvířatech, ani na zvěři, není pronásledována a je dosud v Indii poměrně hojná.

Liška džunglováNázvy ve světě

Anglicky: Bengal Fox, Chorvatsky: Indijska lisica, Německy: Bengalfuchs, Slovensky: Líška bengálska

Foto: observationdeck.io9.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.