Plejtvák Brydeův

Balaenoptera edeni

Výskyt: Tichý oceán
Délka těla: 11-13 m
Hmotnost: 10-11 t
Březost: 330 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4304 zobrazení     0 komentářů

Plejtvák Brydeův patří do podřádu kosticovců, čeledi plejtvákovitých — Balaenopteridae. Patří k méně známým, menším druhům plejtváků. Je ná­padný velmi štíhlým tělem s malou hlavou. V dospělosti bývá dlouhý od 11 do 13 metrů. Největší známý exemplář tohoto druhu měl téměř 15 metrů. Hmotnost bývá nejčastěji v rozmezí 10-11 tisíc kilogramů, výjimečně může ale dosáhnout i 18 tisíc kilogramů.

Doba bře­zosti plejtváka Brydeova je pravděpodobně kratší než u velkých druhů plejtváků, přesné údaje ovšem nejsou známy, ale předpo­kládá se něco okolo 330 dní, narozené mládě je 3-3,5 metru dlouhé.

Co se týče výskytu, byl plejtvák Brydeův zaznamenán v Indickém oceánu a v Tichém oceánu při pobřeží Kalifornie, jižního Ja­ponska a Nového Zélandu. Ojediněle se vyskytuje také v Karibském moři a ve vodách jižní a jihozápadní Afriky. Svůj život tráví tento plejtvák většinou samotářsky.

Plejtvák Brydeův se živí celý rok zooplanktonem, krilem, oceánskými kraby, garnáty a hejna tvořícími malými rybami jako jsou ančovičky, herinci, sardinky a makrely. Používá rozličné metody lovu - sbírání, hltání a rovněž tzv. bublinovou síť. V tom se podobá keporkakovi. Je to aktivní lovec, který sleduje ostatní hodující predátory (ptáky, ryby, lachtany, delfíny) a následně se zapojuje do společného lovu ryb.

Plejtvák BrydeůvNázvy ve světě

Anglicky: Eden's Whale

Foto: www.telegraph.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.