Argali Marco Polův

Ovis ammon polii

Výskyt: Asie
Kohoutková výška: 120 cm
Březost: 155-170 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Traviny, listy
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3802 zobrazení     0 komentářů

Argali Marco Polův je jeden z poddruhů argali, který žije v horách střední Asie, ze­jména v Kazachstánu, na Sibiři až po řeku Irtyš a po úpatí Pamíru.

Argali Marco Polův se vyznačuje tím, že dlouhé, odstávající rohy beranů mají vpředu výraznou hranu. Tento poddruh patří k nejkrásnějším divokým ovcím; má poměr­ně štíhlé tělo na vysokých nohách a hlavu nosí pyšné zvednutou. Krátký ocas je po obou stranách pokryt srstí a nemá pachové žlázy. Zato jsou tyto ke značko­vání sloužící žlázy před očima a na nohách mezi spárky.

Argali Marco Polův je stejně statný jako altajský. Ži­je v poměrně velkých výškách, ale strmým skalám se vyhýbá. Vyhledává bohatou pastvu na alpských lou­kách, v mírných horských údolích a soutěskách. Areál tohoto druhu sousedí s oblastí obývanou fenšanským poddruhem Ovis ammon karelini. U obou těchto pod­druhů se rohy stáčejí do spirály, ale dříve než utvoří úplný okruh, ohýbají se ven. Následkem toho je rozpětí rohů neobyčejně veliké. Berani mívají na krku dlouhou hřívu. Na rozdíl od většiny středoasijských poddruhů není zatím zařazen mezi ohrožené druhy do Červené knihy, protože žije v řídce osídlených a nepřístupných oblastech. Způsobem života se v podstatě neliší od ostatních středoasijských a sibiřských poddruhů. Po­zoruhodná je obratnost těchto těžkých zvířat při pohy­bu v obtížném terénu, zejména na útěku před nepřá­teli anebo při soubojích v době říje.

Argali Marco PolůvNázvy ve světě

Anglicky: Marco Polo Argali, Německy: Marco-Polo-Schaf
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: dinosaurpalaeo.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.