Želva obrovská

Dipsochelys gigantea

Výskyt: Seychelské ostrovy
Velikost: 120 cm
Hmotnost: 200 kg
Počet vajec: 10-25 ks
Inkubační doba: 6-7 měsíců
Délka života: Až 160 let
Krmivo: Býložravec - listí, plody, výhonky
velikost písma:  A A A
26.04.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17736 zobrazení     0 komentářů

Želva obrovská tvoří společně s želvou sloní dva největší suchozemské druhy želv. V dospělosti dosahuje délky krunýře až 120 cm a hmotnosti kolem 200 kilogramů. V optimálních podmínkách se dožívá neuvěřitelných 160 let.

Ve volné přírodě obývá želva obrovská Seychelské ostrovy. Krunýř je kostěný a vnější strana je pokryta rohovitými destičkami, které jsou i součástí kůže. Krunýř pravděpodobně vznikl zploštěním a zvětšením žeber a jejich srůstem s želví páteří. Krunýř všech želv je složen ze dvou částí, spodní se nazývá plastron a vrchní část karapax. Želva obrovská má velmi silné končetiny, aby unesly hmotnost krunýře. Čelisti této želvy jsou vybaveny vroubkovaným rohovinovým zobákem, který slouží ke žvýkání částí rostlin. Je to totiž býložravec, konzumující velké množství listí, plodů, výhonků a stonků. Naskytne-li se jim možnost, nepohrdnou ani drobnými bezobratlými živočichy či mršinou. V zajetí jsou pak krmeny také ovocem – jablky a banány.

Mezi měsíci únor a květen snáší samice do jamky v půdě od 10 do 25 kusů vajec. Samice vejce zahrabou a nakonec plastronem půdu mírně udusají. Po 6-7 měsících inkubace se líhnou mláďata. Do roka může samice vyprodukovat i více snůšek.

Chovem želv obrovských je známi i zoologická zahrada v Praze, kde je tento druh chován již od roku 1973. Prvního samce jménem Aldo, získala pražská ZOO z cirkusu. V roce 1993 získala zoo dalšího samce z německého Berlína. Teprve v roce 1996 přivezl doktor Rehák ze Seychel dvě mladé samičky. Poslední doplnění chovné skupiny přišlo v roce 2009, kdy byl pořízen pár desetiletých želv.

Želva obrovskáNázvy ve světě

Anglicky: Giant Tortoise, Francouzsky: Tortue éléphantine d'Aldabra, Maďarsky: Aldabrai óriásteknős, Německy: Seychellen-Riesenschildkröte, Slovensky: Korytnačka obrovská

Foto: flickriver.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.